Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

10 cech toksycznej matki: jak niszczące zachowania destabilizują Twoją relację z dzieckiem

Natalia Zwolińska
Natalia Zwolińska
Toksyczna matka nie ma pojęcia, jaką krzywdę wyrządza własnemu dziecku. Jest przekonana, że swoimi zachowaniami i działaniami chroni je przed złym światem. Zobacz, jak zachowania świadczą o „toksyczności” matek.
Toksyczna matka nie ma pojęcia, jaką krzywdę wyrządza własnemu dziecku. Jest przekonana, że swoimi zachowaniami i działaniami chroni je przed złym światem. Zobacz, jak zachowania świadczą o „toksyczności” matek. 123 RF
Toksyczna matka i jej negatywne działania mogą znacząco wpłynąć na życie dziecka, niezależnie od wieku. Relacja matki z dzieckiem jest niezwykle ważna w życiu każdego człowieka, a jej jakość wpływa na kształtowanie osobowości przez całe życie. Matka to ta, która uczy radzenia sobie z porażkami i problemami. Dlatego tak istotne jest, aby każda matka potrafiła właściwie postępować wobec swojego dziecka. Kluczowe jest, aby znać cechy toksycznej matki i odpowiednio wcześnie pracować nad zmianą swojego zachowania.

Toksyczne matki

Konsekwencje toksycznej relacji z matką mogą być odczuwane przez całe życie. Niezależnie od tego, czy dziecko ma 10 czy 40 lat, wpływ toksycznego rodzica na jego życie jest silny i może prowadzić do poważnych problemów. Toksyczna matka często nie jest świadoma swojego negatywnego wpływu. Z reguły jest nadopiekuńcza, krytyczna, manipuluje, kontroluje i stosuje emocjonalny szantaż. Cechy toksycznej matki mogą się nasilić, gdy zauważa, że traci kontrolę nad życiem dorosłego dziecka. Choć dzieci kochają swoich rodziców bezwarunkowo, nie powinny akceptować toksycznych zachowań matki.

Zachowanie toksycznej matki jest często nieświadome i nieprzewidywalne. Często wynika z jej strachu przed oskarżeniem o bycie złą matką, co prowadzi do nadopiekuńczości. Przyczyny takiego zachowania mogą leżeć również w jej przeszłości. Toksycznej matce ciężko dogodzić. Może ona dążyć do bycia w centrum zainteresowania lub być całkowicie niedostępna dla dziecka. Taka toksyczna miłość może dotyczyć zarówno syna, jak i córki.

W galerii znajdziecie przykłady toksycznych zachowań:

Toksyczna matka nie ma pojęcia, jaką krzywdę wyrządza własnemu dziecku. Jest przekonana, że swoimi zachowaniami i działaniami chroni je przed złym światem. Zobacz, jak zachowania świadczą o „toksyczności” matek.

10 cech toksycznej matki: jak niszczące zachowania destabili...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nakarm psiaka, zgarnij kwiatka: Rozmowa Adrianem Meyerem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na skierniewice.naszemiasto.pl Nasze Miasto