MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Zorza polarna nad Koninem, Kaliszem, Turkiem, Kołem i okolicami. „Taka noc zdarza się raz na kilkadziesiąt lat!” [FOTO]

Marcin Maliński
Marcin Maliński
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA Wiesław Karbowy
W nocy z 10 na 11 maja mieszkańcy całej Polski mogli obserwować skutki burzy geomagnetycznej, którymi są kolorowe rozbłyski na niebie zwane zorzą polarną. To niesamowite zjawisko widoczne było również w Wielkopolsce, m.in. w Koninie, Kaliszu, Kole i Turku. Między innymi z tych miejscowości mamy dla Was zdjęcia!

Spis treści

Zorza polarna rozjaśniła niebo nad Wielkopolską

Już wczesnym wieczorem 10 maja obeznani w astronomii internauci dzielili się ze sobą wiedzą na temat zbliżającej się burzy geomagnetycznej spowodowanej wybuchami na słońcu.

- Jeśli tylko możecie - wyruszajcie w teren. Nie przejmujcie się chmurami!!! Taka noc zdarza się raz na kilkadziesiąt lat!

- pisał na Facebooku Karol Wójcicki, który prowadzi stronę "Z głową w gwiazdach".

Wygląda na to, że wiele osób go posłuchało, ponieważ zdjęć piątkowej zorzy w sieci nie brakuje. Z pewnością wiele osób bazowało także na własnej wiedzy, na bieżąco monitorując parametry pozwalające na obserwację tego wyjątkowo pięknego zjawiska.

W naszej galerii znajdziecie zdjęcia zorzy polarnej z okolic Konina, Kalisza, Koła i Turku. Nie zabrakło także kilku fotek nadesłanych nam z Holandii, gdzie również niebo zrobiło się różowe. Większość zdjęć, jest autorstwa Wiesława Karbowego, znanego fotografa z Turku, który żadnej zorzy nie popuści!

Jak powstaje zorza polarna?

Zorza polarna powstaje głównie w wyniku oddziaływania Słońca z atmosferą Ziemi. Kiedy rozbłyski słoneczne emitują strumienie wiatru słonecznego, naładowane cząstki, takie jak elektrony i protony, są wyrzucane w przestrzeń kosmiczną. Cząstki te podróżują w kierunku Ziemi i są przyciągane przez pole magnetyczne naszej planety.

Pole magnetyczne Ziemi oplata cały glob, zagęszczając się znacznie w okolicach biegunów południowego i północnego. To pole powoduje przyspieszenie elektronów i protonów, znajdujących się na wysokości od 3 do 12 tysięcy kilometrów.

Pojawianie się zorzy jest związane z rozbłyskami na Słońcu. Materia wyrzucona w takich rozbłyskach tworzy wiatr słoneczny. Naładowane cząstki wiatru słonecznego są przechwytywane przez pole magnetyczne Ziemi. Przyspieszane elektrony zaczynają wchodzić w głębszą warstwę atmosfery i zderzać się z powietrzem. Atomy i cząsteczki znajdujące się w powietrzu ulegają wzbudzeniu, a nadmiar uzyskanej w ten sposób energii emitują w postaci światła widzialnego i niewidzialnego.

W widmie zorzy można znaleźć także linie widmowe wodoru i helu. Co ciekawe, nie wiadomo, dlaczego zorza ma tak małą grubość, ale jest to jedno z tych pięknych i tajemniczych zjawisk, które zachwycają nas na niebie!

ZOBACZ TAKŻE

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Zorza polarna nad Koninem, Kaliszem, Turkiem, Kołem i okolic...

od 12 lat
Wideo

Nowy pistolet MPS z Fabryki Broni "Łucznik"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na konin.naszemiasto.pl Nasze Miasto