Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

WOPR Skierniewice na zawodach w Szczecinie

Kacper Piguła
Reprezentanci WOPR Województwa Łódzkiego zostali drużynowymi wicemistrzami Polski w Ratownictwie Wodnym. Drużyna WOPR Województwa Łódzkiego składająca się z zawodników sportowej drużyny WOPR Skierniewice, WOPR-u Zgiersko-Łęczyckiego oraz WOPR-u Tomaszów Mazowiecki starali się wygrać klasyfikacje drużynową kobiet jak i mężczyzn, co w ostatecznym podsumowaniu dało wyśmienity wynik. Puchar Drużynowego Mistrza Polski zostanie w tym roku na Śląsku.

Jest to jeszcze większa motywacja dla ratowników, ponieważ tytuł został odebrany i za rok będzie możliwość, aby Puchar ponownie wrócił do woj. łódzkiego. Walka na kolejnych Mistrzostwach Polski może spowodować, że Puchar Mistrza Polski zostanie w Łódzkiem już na stałe, gdyż dwa ostatnie lata puchar należał do naszej reprezentacji.

Ratownicy rywalizowali w czterech kategoriach wiekowych: młodzik (12-13 lat), junior młodszy (14-15 lat), junior (16-18 lat) oraz open. Kadra Województwa wystawiła 32 najszybszych ratowników z województwa. Łódzki zespół okazał się najliczniejszy wśród wszystkich 11 drużyn, z czego 18 ratowników ze Skierniewic walczyło o sukces województwa (wśród młodzików - Weronika Stępniak, Mikołaj Białkowski, Michał Bibik, Maciej Stępowski, Kacper Wierzbicki juniorów młodszych - Bobrowska Wiktoria, Faszczewska Karolina, Puchalska Kamila, Karwat Izabella, Stępowska Karolina, Stępniak Kamila, Białkowski Juliusz, Matysiak Bartłomiej, Wierzbicki Jakub, Karbowiak Bartosz, juniorów - Słupski Piotr natomiast wśród seniorów Agnieszka Tlaga i Piguła Kacper).

Starty w Szczecinie były wstępną formą eliminacji na zawody WORLD GAMES 2017 we Wrocławiu. Rywalizacja była zacięta do samego końca. Przez całe zawody drużyna ze Śląska goniła w punktacji i rankingu medalowym zespół z województwa łódzkiego.

Po raz pierwszy Ośrodek Sportowy w Szczecinie gościł ratowników z całej Polski podczas Mistrzostw Polski. Zawodnicy rywalizowali w następujących konkurencjach: 50m holowanie manekina, 100m ratownik, 200m super ratownik, 100m holowanie manekina, 100m ratowanie kombinowane, rzut liną oraz w dwóch konkurencjach 4x25m holowanie manekina, 4x50m z pasem ratowniczym.

Młodzicy i juniorzy młodsi mieli nie lada wyzwanie, ponieważ do tej pory startowali na krótkich basenach (25m), a Letnie Mistrzostwa Polski rozgrywane są na długim basenie olimpijskim (50m) co wymusiło na młodszych ratownikach startu w konkurencjach dwa razy dłuższych, które wymagają dużego nakładu pracy, aby ukończyć konkurencje.

- Mimo młodego wieku skierniewiczanie spisali się świetnie. Był to debiut młodzików na Letnich Mistrzostwach. Do tej pory nie było w programie tej kategorii. Dbając o ciągły rozwój ratownictwa w Polski,e zawody tej rangi będą gościły najmłodszych ratowników. Zawody w Szczecinie były wyśmienitą szansą dla młodzików i juniorów młodszych, ponieważ każdy start w konkurencji rozegranej jest wyśmienitą szansą za pobicie ubiegłorocznych Rekordów Polski. Basen olimpijski w Szczecinie należy do bardzo nowoczesnych obiektów sportowych w Polsce, na którym pływa się świetnie co przyczyniło się do pobicia dwóch rekordów Polski przez naszą najlepszą Juniorkę młodszą Karolinę Faszczewską w konkurencjach 100m kombinowane i 100m ratownik.Nie zapominajmy o seniorach, którzy bardzo mocno przyczynili się do punktowania dla drużyny. Chodzi o Agnieszkę Tlagę, która jest w wyśmienitej formie co przełożyło się na nowy rekord Polski seniorów w konkurencji 50m. ratowanie manekina." - mówi kierownik drużyny Piguła Kacper.

Podczas pierwszego dnia Mistrzostw zawodnicy z Łódzkiego rozpoczęli to, co lubią najbardziej, czyli zbierać medale dając z siebie wszystko na długim basenie. Zawody rozpoczęły się konkurencją 50m holowanie manekina. Wśród medalistów w tej konkurencji znalazły się Agnieszka Tlaga, która wygrała zdobywając złoty medal jednocześnie pobijając swój dotychczasowy rekord Polski w tej konkurencji.

Drugi złoty medal w tej konkurencji zdobyła Faszczewska Karolina. U mężczyzn w tej samej konkurencji brązowy medal zdobył Maciej Stępowski w najmłodszej kategorii Młodzik. Po konkurencji 100m ratowanie manekina w płetwach województwo łódzkie ponownie wzbogaciło się o medale.

Trzy brązowe medale zdobyli Agnieszka Tlaga, Karolina Faszczewska bardzo utytułowane zawodniczki, które walczyły na tych zawodach o Mistrzostwo Polski w swoich kategoriach wiekowych. Trzeci czas spośród młodziczek osiągnęła Weronika Stępniak.

Najbardziej wymagającą konkurencją podczas 48 Mistrzostw Polski w Szczecinie okazało się 100m ratowanie kombinowane. Jest to dystans wymagający ogromnej wydolności fizycznej jak i wyszkolenia technicznego. Doskonałym wynikiem popisała się Karolina Faszczewska zdobywając złoty medal i tym samym ustanawiając swój pierwszy rekord Polski tego dnia.

Przedostatnią konkurencją podczas sobotnich zmagań była bardzo emocjonująca, dynamiczna konkurencja jaką jest rzut liną. Województwo łódzkie wystawiło w sumie 12 zespołów dwuosobowych najlepszy okazał się duet z reprezentacji WOPR Skierniewice, co dało kolejne cenne punkty do klasyfikacji generalnej.

Ostatnia konkurencją sobotniego bloku startowego było 100m ratownik. Aż 4 medale zdobyły zawodniczki różnego kruszcu. Agnieszka Tlaga w kat. senior wygrała i zdobyła złoty medal, podobnie jak Karolina Faszczewska w kategorii junior młodszy i zarazem poprawiając aktualny rekord Polski w kat. junior młodszy. Medale w tej konkurencji zdobyły Wiktoria Bobrowska (srebro), Puchalska Kamila (brąz) oraz w kat. młodzik Weronika Stępniak (brąz).

Niedzielny blok konkurencji przyniósł również doskonałe miejsca i pełno emocji. 200m super ratownik wygrała Agnieszka Tlaga. Wyścigi sztafetowe okazały się bardzo emocjonujące, ponieważ skład żeński w konkurencji 4x25 holowanie manekina okazał się najszybszy i jednocześnie ustanowił nowy rekord Polski Seniorów. Panowie w sztafecie uplasowali się na 4 pozycji.

Wyścig sztafetowy 4x50 z pasem ratowniczym przyniósł kolejny zwycięstwo drużynie damskiej. Reasumując skład kobiet jak i mężczyzn pokazał w tym roku kto jest gotowy na pobijanie rekordów Polski. Drużyna punktujących kobiet podczas imprezy pozwoliła na zdobycie drugiego miejsca w klasyfikacji drużynowej kobiet.

Podobnym śladem poszli mężczyźni, którzy należą do elity ratowników w Polsce uplasowali się na piątej pozycji w klasyfikacji drużynowej. Mistrzynią Polski została Agnieszka Tlaga, której forma jest na wysokim poziomie od paru lat.

Mistrzynią Polski wśród Juniorów Młodszych jest Karolina Faszczewska. Na trzecim stopniu podium w kategorii Młodzik znalazła się kolejno Weronika Stępniak. Co potwierdziło bardzo dobre przygotowanie do Mistrzostw.

Podsumowując WOPR Województwa Łódzkiego zdobył 18 medali, w tym 14 zdobyli zawodnicy z WOPR Skierniewice, w tym 4 nowe rekordy Polski.

Oczywiście nie mogło zabraknąć trenera WOPR Skierniewice Joanny Charzewskiej, która motywowała podczas startów i dzieliła się dobrymi radami z zawodnikami ze Skierniewic.

Sezon letni zakończył się dla Skierniewickiej młodzieży. Przyszedł czas na starty nad polskim morzem, gdzie seniorzy Sykstus Kucharski i Kacper Piguła będą rywalizowali w swoich koronnych konkurencjach tj. flagi plażowe oraz sprint po plaży. Docelową impreza tego roku dla seniorów są Mistrzostwa Świata we Francji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomeczowe wypowiedzi po meczu Włókniarz - Sparta

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na skierniewice.naszemiasto.pl Nasze Miasto