Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uczestnicy rajdu uczcili pamięć powstańców styczniowych

Zuzanna Gawałkiewicz-Skolimowska
Zuzanna Gawałkiewicz-Skolimowska
PTTK Oddział w Łowiczu
Po roku przerwy na dukty Puszczy Bolimowskiej powrócił Rajd Szlakiem Powstania Styczniowego organizowany przez PTTK Oddział w Łowiczu.

Okolice Bolimowa miejsce o wyjątkowo ciekawej historii. Jeden z jej wątków co roku przypomina łowicki oddział PTTK.

– Rajd Szlakiem Powstania Styczniowego to już tradycja naszego oddziału – mówi Teresa Wojciechowska z PTTK w Łowiczu. – Organizujemy go od 2000 roku, tak że w minioną sobotę odbyła się jego 21. edycja. Różnica w numeracji spowodowana jest faktem, iż w ubiegłym roku, ze względu na pandemię rajd się nie odbył.

W tegorocznej edycji Rajdu Szlakiem Postania Styczniowego wzięło udział około 80 uczestników – głównie z Łowicza, lecz nie brakło również gości z Bolimowa, Skierniewic, Żyrardowa, Sochaczewa, Lipiec Reymontowskich i Warszawy. Prócz tego powstańczym szlakiem przeszli uczniowie szkół podstawowych z Domaniewic, Bratoszewic i Mastek.
Inauguracja imprezy miała miejsce w Bolimowie, w kościele pod wezwaniem św. Anny. Następnie uczestnicy autokarami zostali przewiezieni pod pomnik powstańców styczniowych w Joachimowie-Mogiłach, skąd pieszo kontynuowali wędrówkę wzdłuż rzeki Rawki, aż do granic Skierniewic robiąc dłuższy postój przy ognisku i pieczonych kiełbaskach w Budach Grabskich. Na trasie nie brakło historycznych atrakcji. Nie dość, że w tym szczególnym dniu wartę przy powstańczym pomniku trzymali członkowie grupy rekonstrukcyjnej w strojach z epoki, to jeszcze po drodze uczestnicy natknęli się na rosyjski patrol, który pieczołowicie sprawdzał stosowne przepustki.
Organizatorami wydarzenia był PTTK Oddział w Łowiczu przy współudziale Urzędu Miasta Łowicz, Urzędu Miasta i Gminy Bolimów, Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Bolimowie, Centrum Kultury, Turystyki i Promocji Ziemi Łowickiej oraz Stowarzyszenia Inicjatywa Ziemi Bolimowskiej.

Rajd tradycyjnie odbywa się na początku lutego, by w sposób szczególny upamiętnić potyczkę do jakiej doszło w okolicy ówczesnych Bud Bolimowskich (obecnie wieś nosi nazwę Joachimów-Mogiły) 7 lutego 1863 roku pomiędzy liczącym około 150 osób oddziałem powstańczym dowodzonym przez Władysława Stroynowskiego i wojskiem rosyjskim. Partia Stroynowskiego, rozłożona obozem w okolicy wsi Grabie, miała na swoim koncie kilka spektakularnych i udanych akcji dywersyjnych. Oddziałowi udało się, między innymi, skonfiskować 6 tys. rubli z Kasy Księstwa Łowickiego w Łyszkowicach i spalić most kolejowy w Rudzie, prowokując tym samym siły carskie do zdecydowanej reakcji. Rankiem 7 lutego 1863 roku wojska rosyjskie wkroczyły do Bolimowa rozpoczynając obławę na powstańców. Do decydującego starcia, w wyniku którego oddział Stroynowskiego został zmuszony do wycofania się doszło właśnie w Budach Bolimowskich. Wydarzenie upamiętnia pomnik w Joachimowie-Mogiłach, pod którym uczestnicy sobotniego rajdu złożyli kwiaty i zapalili znicze, zanim leśnymi duktami wyruszyli w liczącą ok. 12 km trasę prowadzącą na skraj puszczy w Skierniewicach.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na skierniewice.naszemiasto.pl Nasze Miasto