Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nietypowy pierwszy dzień nauki w Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Prusa w Skierniewicach

Łukasz Saptura
Łukasz Saptura
W Liceum Ogólnokształcącym imienia Bolesława Prusa uczennice i uczniowie pierwszy dzień nie spędzili w szkolnych ławkach. Piątek przebiegał pod znakiem realizacji projektów.

Ruch, odżywianie, ochrona środowiska oraz kondycja psychiczna to tematy projektów, które mieli zrealizować uczniowie i uczennice skierniewickiego liceum ogólnokształcącego. Jak mówi dyrektor szkoły Anna Janus zadanie miało dwa przesłania: ekologiczny oraz psychiczny.

- W pierwszych chcieliśmy aktywizować młodzież w różnych dziedzinach ekologicznego funkcjonowania. Nie tylko w kontekście ochrony środowiska, ale także ruchu i odżywiania. Drugie przesłanie jest związane z kondycją psychiczną. To najtrudniejsze zadanie zostało powierzone czwartym klasom. Zdecydowaliśmy te najpowszechniejsze formy działań ekologicznych powierzyć młodszych klasom.

Przedsięwzięcie jest wieloetapowe. W piątek (2 września) uczniowie i uczennice tworzyli projekty. Sami też oceniali pomysły i ich realizację. Powołano także komisję składającą się z nauczycieli, która przyznała swoje punkty za oryginalność pomysłu, ciekawą interpretację tematu oraz możliwość wykonania zadania z projektu w ciągu 45 minut.

- Następnie każda klasa w ciągu roku szkolnego na czterech lekcjach wychowawczych będzie realizowała zwycięskie pomysły. W czerwcu wybierzemy klasę, która najlepiej do ustalonych kryteriów wykona projekt i wtedy zostanie nagrodzona – mówi dyrektor Anna Janus, która dodaje: - Po za zabawą jest to czas na wnikliwą wiedzę o tym , co nam najbardziej służy. Młodzież nie tylko wpada na interesujące pomysły, ale weryfikuje również prawdziwość opinii, jak ma to miejsce w przypadku jednego z projektów związanego z suplementami diety.

„To bardzo dobry pomysł” ocenia pierwszy dzień nauki tegorocznego roku szkolnego jeden z uczniów Liceum Ogólnokształcącego imienia Bolesława Prusa w Skierniewicach, Oliwier Orłowski:

- Sądzę, że powinniśmy takie projekty robić częściej. Niesamowite jest to, że w ich realizację włączyli się nie tylko uczniowie, ale także nauczyciele i administracja szkoły. Robimy coś z myślą nie tylko o społeczności szkolnej, ale dla wszystkich mieszkańców Skierniewic. Jest to inicjatywa ogólnomiejska. Takie projekty są nam potrzebne w dzisiejszych czasach i w takich projektach powinniśmy uczestniczyć.

Klasa 3F, do której chodzi Oliwier Orłowski wpadła na pomysł nocowania w szkole:

- Stwierdziliśmy, że pandemia zostawiła straszne skutki na naszych emocjach i uczuciach. Chcemy, żeby uczniowie zżyli się ze sobą, żeby mogli wspólnie się bawić.

Klasa 1B skupiła się w swoich projekcie na środowisku naturalnym, a dokładnie na jego dobrostanie i ochronie. Tematem przewodnim było powietrze:

- Zaznaczyliśmy na naszym plakacie wpływ jakości powietrza na rośliny. Im bardziej jest ono zanieczyszczone, tym porosty są ciemniejsze i jest ich mniej. Natomiast jeśli jest czystsze i lepszej jakości, to wtedy jest ich więcej i są bardziej zielone, ponieważ jest więcej chlorofilu – tłumaczyła mi Zofia Antoniak.

- Podjęliśmy kilka bardzo ważnych działań. Pierwszym z nich jest poprawne odżywianie się, ponieważ dzięki temu lepiej się czujemy, nasz mózg lepiej funkcjonuje i tym samym lepiej przyswaja wiedzę. Drugi pomysł to zostawienie w różnych miejscach w szkole kartek z kontaktem do uczniów tworzących grupę wsparcia, do której można się w każdej chwili zwrócić z problemem – mówi Szymon Bogdan z klasy 4E.

Klasa 3E postawiła na propagowanie zdrowego żywienia poprzez rozwijanie zdolności kulinarnych wśród uczniów:

- Wpadliśmy na pomysł, żeby stworzyć „przepis na tydzień”. Każdy może wrzucić do skrzynki przepis własny lub znaleziony w Internecie. Raz w tygodniu będą one losowane i będą wywieszane jako przepis tygodnia, żeby każdy mógł się zainspirować i przygotować – opisywał klasowy projekt Maciej Nowak.

- Mieliśmy poprawić stan zdrowia psychicznego, dlatego postanowiliśmy podzielić się miłymi słowami. Przygotowaliśmy kartki z zadaniami polegającymi na powiedzeniu czegoś miłego drugiej osobie, niekoniecznie znajomemu lub znajomej. W ten sposób poprawiamy sobie i naszemu rozmówcy humor – mówi o projekcie klasy 4B Julia Lis.

To właśnie ostatni ze wspomnianych projektów znalazł się w finałowej czwórce, który będzie realizowany. Inne to projekt „Daj drugie życie ubraniom”, trening oddechowy i tańca oraz konkurs na przepis na zdrową potrawę.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na skierniewice.naszemiasto.pl Nasze Miasto