Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Nadwarciański Dzień Chleba" 2023 w ośrodku ZHP w Załęczu Wielkim

Marcin Stadnicki
Marcin Stadnicki
Wideo
od 16 lat
Około 300 osób uczestniczyło w "Nadwarciańskim Dniu Chleba" zorganizowanym w środę w ośrodku ZHP "Nadwarciański Gród" w Załęczu Wielkim. W programie imprezy znalazł się szereg atrakcji dla dzieci i młodzieży. Przede wszystkim jednak młodzi ludzie poznali od podstaw proces wypiekania chleba.
od 16 lat

W środę 6 września w Ośrodku Szkoleniowo – Wypoczynkowym ZHP „Nadwarciański Gród” w Załęczu Wielkim zorganizowano „Nadwarciański Dzień Chleba”. Impreza obfitowała w takie atrakcje jak dmuchańce dla dzieci, czy laserowa strzelnica, a koła gospodyń wiejskich z regionu przygotowały tradycyjne potrawy. Głównym bohaterem imprezy był jednak tradycyjny chleb, jego przygotowanie oraz pieczenie. Wydarzenie sfinansowane zostało ze środków z budżetu województwa łódzkiego.

Główny obrzęd, jaki chcieliśmy tutaj zaakcentować to pieczenie chleba, ale mamy też warsztaty ekologiczne, gdzie dzieci i młodzież przybliżą sobie moment od wysiewu, po zbiór zbóż, z których powstają później te bochny. Do południa uczestnicy wydarzenia odwiedzili wiatrak w Kocilewie. Sami mogli ta mąkę wyrabiać na żarnach. Myślę, że to dzień pełen zabawy, ale też edukacji. Dzięki temu przybliżamy młodzieży jak kiedyś pieczono chleb, jak dbano o nasza tradycję i myślę, że to dbanie o tradycję jest tutaj bardzo ważne. Ta kultura związana z pieczeniem chleba, jego spożywaniem, dzieleniem się nim jest głęboko zakorzeniona, ale trzeba o nią dbać i ją przypominać - mówi hm. Przemysław Serweta, dyrektor "Nadwarciańskiego Grodu".

Warsztaty z pieczenia chleba poprowadził Eugeniusz Chrzanowski wraz z małżonką. "Mistrz ceremonii" środowego święta w Załęczu już od 30 lat przypomina tradycję wypiekania chleba na zakwasie.

Cieszę się, że pan dyrektor Przemysław Serweta napisał waśnie taki projekt i złożył go do Urzędu Marszałkowskiego, by pozyskać dofinansowanie. Dziś podsumowanie tego projektu, wielkie święto. Przy piecu chlebowym zgromadziły się dziesiątki osób, szczególnie młodzieży, co cieszy najbardziej - mówił Jacek Olczyk, Wójt Gminy Pątnów.

Wójt podkreśla, że warsztaty w Załęczu Wielkim odbywają się od blisko 30 lat. Przez ten czas tradycję pieczenia chleba poznały setki, o ile nie tysiące osób przybywających do ośrodka.

Dla nas "Nadwarciański Gród" i te zajęcia to jest taka perełka jeśli chodzi o atrakcje, promocję gminy Pątnów. To ważny aspekt turystyczny, a gmina Pątnów chce być gminą turystyczną. Ma ogromne predyspozycje, jeden z ciekawszych odcinków rzeki Warty, która tutaj zakręca o 180 stopni. Załęczański Park Krajobrazowy wywodzi się właśnie z tej miejscowości, z Załęcza Wielkiego, także te zadania, które realizuje "Nadwarciański Gród" i pan dyrektor wpisują się w misję gminy - mówi Jacek Olczyk.

W „Dniu chleba” udział wzięło około 300 osób, dzieci i młodzieży nie tylko z województwa łódzkiego, ale także opolskiego i śląskiego.

"Nadwarciański Dzień Chleba" 2023 w ośrodku ZHP w Załęczu Wielkim

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto