Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lipiecka galeria pamiątek zyskała kolejną nagrodę do kolekcji

Zuzanna Gawałkiewicz-Skolimowska
Zuzanna Gawałkiewicz-Skolimowska
Galeria Staroci i Pamiątek Regionalnych, Zbigniew Stań
Galeria Staroci i Pamiątek Regionalnych mieszcząca się w Lipcach Reymontowskich po raz kolejny została doceniona i nagrodzona. W drugiej edycji konkursu „Weekend na wsi” organizowanego przez Departament Rolnictwa i Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi galeria zdobyła drugą nagrodę w kategorii „Dzień pełen atrakcji na wsi”.

Tysiące eksponatów czekają na zwiedzających

Zbigniew Stań, założyciel i właściciel lipieckiej galerii gratulacje przyjmuje z dużą przyjemnością lecz i ze spokojem. Jest kolekcjonerem z krwi i kości. Jego zbiorów eksponowanych w niewielkim prywatnym muzeum nie sposób zliczyć. To pewne – mówimy o dziesiątkach tysięcy przedmiotów.

– Samych reymontianów mam 10 tysięcy – mówi. – Wydań „Chłopów” jest 225. A jeszcze weźmy choćby tylko zbiory filatelistyczne… Od jakiś 2-3 lat zacząłem to wszystko katalogować. Po prostu złapałem się na tym, że sam już nie mogę odszukać pewnych rzeczy.

Regionalia wszelkich kolorów i rozmiarow

Pan Zbigniew, jak na mieszkańca Lipiec przystało, zbiera pamiątki związane z Władysławem Reymontem, pamiątki filmowe, znaczki i pocztówki będące świadectwem historii regionu rozumianego znacznie szerzej niż własna gmina, powiat, czy nawet historyczne granice Księstwa Łowickiego. W zbiorach Galerii Staroci i Pamiątek Regionalnych nie może zabraknąć także wyrobów tradycyjnego rzemiosła i sztuki, wystroju wnętrz, strojów, maszyn i narzędzi rolniczych – słowem wszystkiego, co świadczy o kulturze materialnej okolicznych miejscowości. Jego zbierackiej pasji towarzyszy olbrzymia wiedza i gromadzone przez całe życie doświadczenie.

– Już jako dzieciak zbierałem etykiety zapałczane – wspomina Zbigniew Stań. – A potem, w latach 70-tych w moim rodzinnym Pszczonowie zaczęto kręcić serial „Chłopi”. Przyglądałem się jak pracuje ekipa, aktorom, zacząłem zbierać autografy. Udało mi się także pozyskać niektóre z rekwizytów. I tak się to wszystko zaczęło.

Lipce – najlepszy dom dla kolekcji

Owocem pełnego pasji życia pana Zbigniew jest właśnie Galeria Staroci i Pamiątek Regionalnych mieszcząca się w Lipcach Reymontowskich przy ulicy Lipowej 12, którą prowadzi przy pomocy swojej rodziny i gdzie można zapoznać się z jego niezwykłą kolekcją. Choć zdarza się, że niektóre eksponaty wędrują. Kilkukrotnie można je było podziwiać na wystawach w Skierniewicach, a w niedługim czasie przedmioty z kolekcji będzie można podziwiać na ekranie.

– Byli u mnie rekwizytorzy pracujący przy tym nowym filmie „Chłopi”. Wypożyczyli ode mnie rekwizyty, niektóre kupili, na przykład takie pająki, które wieszało się niegdyś w chałupach pod sufitem – zwierza się Zbigniew Stań.

Powstała w 2010 roku Galeria Staroci i Pamiątek Regionalnych jest miejscem niezwykłym, nic więc dziwnego, że wielokrotnie była wyróżniana przez władze województwa, jako jedna z ciekawszych atrakcji turystycznych regionu. Najmłodsza z nagród, przyznana 17 listopada, to drugie miejsce w konkursie gospodarstw agroturystycznych „Weekend na wsi” organizowanym przez Departament Rolnictwa i Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi. Lipieckie prywatne muzeum zostało wyróżnione w kategorii „Dzień pełen atrakcji na wsi”, w której nagradzane były obiekty nie oferujące noclegu.

Do zobaczenia wiosną

Wszystkich chętnych do zwiedzania zapraszamy do Lipiec wiosną, gdyż Galeria Staroci i Pamiątek Regionalnych czynna jest od 1 kwietnia do 15 listopada. Tegoroczny sezon został właśnie zakończony.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Giganci zatruwają świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na skierniewice.naszemiasto.pl Nasze Miasto