Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Z dużym poślizgiem, ale dojechały. Rower publiczny już w Skierniewicach

Marcin Niklewicz
Marcin Niklewicz
W środę (21.11) na 9 stacjach roweru publicznego na terenie całego miasta pojawiły się ogólnodostępne jednoślady. Choć były zapowiadane jeszcze przed wakacjami, pojawiły się w Skierniewicach dopiero po pierwszym śniegu. W sumie mieszkańcy dostali do dyspozycji 72 rowery.

Aby z nich korzystać, należy zarejestrować się na stronie internetowej projektu rowerowelodzkie.pl (wszystkie niezbędne informacje widnieją też na każdej ze stacji roweru publicznego), uiszczając jednorazową opłatę inicjacyjną 20 złotych, po czym ściągnąć na telefon mobilną aplikację, dzięki której możliwe jest odpięcie blokady o-lock. Wystarczy zeskanować kod QR na rowerze lub wpisać numer roweru oraz wybrać opcję WYPOŻYCZ ROWER. Późniejszy zwrot roweru następuje poprzez zapięcie blokady o-lock.

Już po sezonie

I właśnie kłopoty z systemem, umożliwiającym wypożyczanie rowerów, spowodowały, że publiczne jednoślady pojawiły się w Skierniewicach dopiero pod koniec listopada. Pierwotnie projekt Rowerowe Łódzkie, realizowany przez samorząd województwa wraz z 10 partnerami (m.in. Skierniewice) miał zostać uruchomiony jeszcze przed wakacyjnym sezonem rowerowym. Najpierw jednak przewlekała się procedura przetargowa na operatora systemu, później pojawiły się problemy z samym systemem. Rowery publiczne miały przyjechać 5 listopada, ale stacje wciąż pozostawały puste. Jeszcze w poniedziałek (19.11), kiedy rada miasta uchwalała regulamin usługi, naczelnik Zbigniew Sawicki ze skierniewickiego ratusza informował, że system nie jest gotowy. Ostatecznie w środę operator projektu dostarczył jednoślady.

Przez pierwsze 20 minut można z nich korzystać bezpłatnie. Pierwsza godzina użytkowania kosztuje 3 złote, każda kolejna - 5. Tyle samo zapłacimy za pozostawienie roweru poza stacją; ważne, aby było to miejsce ogólnodostępne (czyli nie np. zamknięte podwórko) i aby rower nie utrudniał ruchu. Oczywiście, możemy też wybrać się na rowerową wycieczkę do jednego z miast - uczestników projektu i tam na jednej ze stacji zostawić jednoślad. Ale uwaga: rowery można zostawiać tylko w strefie objętej projektem; pozostawienie jednośladu np. poza granicami miasta będzie nas kosztować aż 200 złotych.

10 miast w regionie

Skierniewice przystąpiły do realizowanego przez urząd marszałkowski projektu „Rowerowe Łódzkie” , który przewidywał w 10 miastach regionu - głównie wzdłuż trasy Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej - budowę 15 parkingów na rowery i 125 stacji rowerowych z 1.002 rowerami. 14 z nich powstało w samej Łodzi, zaś pozostałe - poza Skierniewicami - także w: Koluszkach, Kutnie, Łasku, Łowiczu, Pabianicach, Sieradzu, Zduńskiej Woli i Zgierzu. W Skierniewicach powstało 9 stacji, na których są dostępne 72 rowery. Ich rozmieszczenie częściowo pokrywa się z powstałym w tym roku szlakiem turystycznym. Znalazły się m.in. na osiedlach Rawka (ul. św. M. Kolbe) i Widok (skwer przy ul. Szarych Szeregów, skrzyżowanie ulic Nowobielańskiej i Armii Krajowej), na pl. Dworcowym, przy ul. Wita Stwosza - w pobliżu Kinoteatru „Polonez” i punktu informacji turystycznej - a także w Rynku, na ul. Makowskiej i na osiedlu Zadębie (ul. Konwaliowa w pobliżu kąpieliska oraz ul. Lipowa).

Koszt całego projektu „Rowerowe Łódzkie” to około 17 mln złotych, z czego 12 mln to dofinansowanie unijne. Udział Skierniewic polegał na przygotowaniu miejsc pod stacje rowerowe - utwardzenie terenu pod 6 z planowanych 9 stacji to koszt niespełna 80 tys. złotych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na skierniewice.naszemiasto.pl Nasze Miasto