WOPR Skierniewice na zawodach w Szczecinie

Kacper Piguła
Reprezentanci WOPR Województwa Łódzkiego zostali drużynowymi wicemistrzami Polski w Ratownictwie Wodnym. Drużyna WOPR Województwa Łódzkiego składająca się z zawodników sportowej drużyny WOPR Skierniewice, WOPR-u Zgiersko-Łęczyckiego oraz WOPR-u Tomaszów Mazowiecki starali się wygrać klasyfikacje drużynową kobiet jak i mężczyzn, co w ostatecznym podsumowaniu dało wyśmienity wynik. Puchar Drużynowego Mistrza Polski zostanie w tym roku na Śląsku.

Jest to jeszcze większa motywacja dla ratowników, ponieważ tytuł został odebrany i za rok będzie możliwość, aby Puchar ponownie wrócił do woj. łódzkiego. Walka na kolejnych Mistrzostwach Polski może spowodować, że Puchar Mistrza Polski zostanie w Łódzkiem już na stałe, gdyż dwa ostatnie lata puchar należał do naszej reprezentacji.

Ratownicy rywalizowali w czterech kategoriach wiekowych: młodzik (12-13 lat), junior młodszy (14-15 lat), junior (16-18 lat) oraz open. Kadra Województwa wystawiła 32 najszybszych ratowników z województwa. Łódzki zespół okazał się najliczniejszy wśród wszystkich 11 drużyn, z czego 18 ratowników ze Skierniewic walczyło o sukces województwa (wśród młodzików - Weronika Stępniak, Mikołaj Białkowski, Michał Bibik, Maciej Stępowski, Kacper Wierzbicki juniorów młodszych - Bobrowska Wiktoria, Faszczewska Karolina, Puchalska Kamila, Karwat Izabella, Stępowska Karolina, Stępniak Kamila, Białkowski Juliusz, Matysiak Bartłomiej, Wierzbicki Jakub, Karbowiak Bartosz, juniorów - Słupski Piotr natomiast wśród seniorów Agnieszka Tlaga i Piguła Kacper).

Starty w Szczecinie były wstępną formą eliminacji na zawody WORLD GAMES 2017 we Wrocławiu. Rywalizacja była zacięta do samego końca. Przez całe zawody drużyna ze Śląska goniła w punktacji i rankingu medalowym zespół z województwa łódzkiego.

Po raz pierwszy Ośrodek Sportowy w Szczecinie gościł ratowników z całej Polski podczas Mistrzostw Polski. Zawodnicy rywalizowali w następujących konkurencjach: 50m holowanie manekina, 100m ratownik, 200m super ratownik, 100m holowanie manekina, 100m ratowanie kombinowane, rzut liną oraz w dwóch konkurencjach 4x25m holowanie manekina, 4x50m z pasem ratowniczym.

Młodzicy i juniorzy młodsi mieli nie lada wyzwanie, ponieważ do tej pory startowali na krótkich basenach (25m), a Letnie Mistrzostwa Polski rozgrywane są na długim basenie olimpijskim (50m) co wymusiło na młodszych ratownikach startu w konkurencjach dwa razy dłuższych, które wymagają dużego nakładu pracy, aby ukończyć konkurencje.

- Mimo młodego wieku skierniewiczanie spisali się świetnie. Był to debiut młodzików na Letnich Mistrzostwach. Do tej pory nie było w programie tej kategorii. Dbając o ciągły rozwój ratownictwa w Polski,e zawody tej rangi będą gościły najmłodszych ratowników. Zawody w Szczecinie były wyśmienitą szansą dla młodzików i juniorów młodszych, ponieważ każdy start w konkurencji rozegranej jest wyśmienitą szansą za pobicie ubiegłorocznych Rekordów Polski. Basen olimpijski w Szczecinie należy do bardzo nowoczesnych obiektów sportowych w Polsce, na którym pływa się świetnie co przyczyniło się do pobicia dwóch rekordów Polski przez naszą najlepszą Juniorkę młodszą Karolinę Faszczewską w konkurencjach 100m kombinowane i 100m ratownik.Nie zapominajmy o seniorach, którzy bardzo mocno przyczynili się do punktowania dla drużyny. Chodzi o Agnieszkę Tlagę, która jest w wyśmienitej formie co przełożyło się na nowy rekord Polski seniorów w konkurencji 50m. ratowanie manekina." - mówi kierownik drużyny Piguła Kacper.

Podczas pierwszego dnia Mistrzostw zawodnicy z Łódzkiego rozpoczęli to, co lubią najbardziej, czyli zbierać medale dając z siebie wszystko na długim basenie. Zawody rozpoczęły się konkurencją 50m holowanie manekina. Wśród medalistów w tej konkurencji znalazły się Agnieszka Tlaga, która wygrała zdobywając złoty medal jednocześnie pobijając swój dotychczasowy rekord Polski w tej konkurencji.

Drugi złoty medal w tej konkurencji zdobyła Faszczewska Karolina. U mężczyzn w tej samej konkurencji brązowy medal zdobył Maciej Stępowski w najmłodszej kategorii Młodzik. Po konkurencji 100m ratowanie manekina w płetwach województwo łódzkie ponownie wzbogaciło się o medale.

Trzy brązowe medale zdobyli Agnieszka Tlaga, Karolina Faszczewska bardzo utytułowane zawodniczki, które walczyły na tych zawodach o Mistrzostwo Polski w swoich kategoriach wiekowych. Trzeci czas spośród młodziczek osiągnęła Weronika Stępniak.

Najbardziej wymagającą konkurencją podczas 48 Mistrzostw Polski w Szczecinie okazało się 100m ratowanie kombinowane. Jest to dystans wymagający ogromnej wydolności fizycznej jak i wyszkolenia technicznego. Doskonałym wynikiem popisała się Karolina Faszczewska zdobywając złoty medal i tym samym ustanawiając swój pierwszy rekord Polski tego dnia.

Przedostatnią konkurencją podczas sobotnich zmagań była bardzo emocjonująca, dynamiczna konkurencja jaką jest rzut liną. Województwo łódzkie wystawiło w sumie 12 zespołów dwuosobowych najlepszy okazał się duet z reprezentacji WOPR Skierniewice, co dało kolejne cenne punkty do klasyfikacji generalnej.

Ostatnia konkurencją sobotniego bloku startowego było 100m ratownik. Aż 4 medale zdobyły zawodniczki różnego kruszcu. Agnieszka Tlaga w kat. senior wygrała i zdobyła złoty medal, podobnie jak Karolina Faszczewska w kategorii junior młodszy i zarazem poprawiając aktualny rekord Polski w kat. junior młodszy. Medale w tej konkurencji zdobyły Wiktoria Bobrowska (srebro), Puchalska Kamila (brąz) oraz w kat. młodzik Weronika Stępniak (brąz).

Niedzielny blok konkurencji przyniósł również doskonałe miejsca i pełno emocji. 200m super ratownik wygrała Agnieszka Tlaga. Wyścigi sztafetowe okazały się bardzo emocjonujące, ponieważ skład żeński w konkurencji 4x25 holowanie manekina okazał się najszybszy i jednocześnie ustanowił nowy rekord Polski Seniorów. Panowie w sztafecie uplasowali się na 4 pozycji.

Wyścig sztafetowy 4x50 z pasem ratowniczym przyniósł kolejny zwycięstwo drużynie damskiej. Reasumując skład kobiet jak i mężczyzn pokazał w tym roku kto jest gotowy na pobijanie rekordów Polski. Drużyna punktujących kobiet podczas imprezy pozwoliła na zdobycie drugiego miejsca w klasyfikacji drużynowej kobiet.

Podobnym śladem poszli mężczyźni, którzy należą do elity ratowników w Polsce uplasowali się na piątej pozycji w klasyfikacji drużynowej. Mistrzynią Polski została Agnieszka Tlaga, której forma jest na wysokim poziomie od paru lat.

Mistrzynią Polski wśród Juniorów Młodszych jest Karolina Faszczewska. Na trzecim stopniu podium w kategorii Młodzik znalazła się kolejno Weronika Stępniak. Co potwierdziło bardzo dobre przygotowanie do Mistrzostw.

Podsumowując WOPR Województwa Łódzkiego zdobył 18 medali, w tym 14 zdobyli zawodnicy z WOPR Skierniewice, w tym 4 nowe rekordy Polski.

Oczywiście nie mogło zabraknąć trenera WOPR Skierniewice Joanny Charzewskiej, która motywowała podczas startów i dzieliła się dobrymi radami z zawodnikami ze Skierniewic.

Sezon letni zakończył się dla Skierniewickiej młodzieży. Przyszedł czas na starty nad polskim morzem, gdzie seniorzy Sykstus Kucharski i Kacper Piguła będą rywalizowali w swoich koronnych konkurencjach tj. flagi plażowe oraz sprint po plaży. Docelową impreza tego roku dla seniorów są Mistrzostwa Świata we Francji.