Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wciąż mamy szpital przyjazny dzieciom

Anna Wiśnik
Anna Wiśnik
Wojewódzki Szpital zespolony w Skierniewicach utrzymał nadany mu w 1996 roku zaszczytny tytuł „Szpitala Przyjaznego dziecku”. Szpital pomyślnie przeszedł przeprowadzaną przez cały miniony rok reocenę i zachował prestiżowe odznaczenie.

– Idea tworzenia takich oddziałów powstała w 1990 roku z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF) – mówi dr Lidia Kuchta, ordynator oddziału noworodkowego WSZ w Skierniewicach, odznaczonego tytułem.

Celem nadawania tych odznaczeń jest próba przywrócenia prawidłowego sposobu żywienia dzieci. Każdy szpital odznaczony tym tytułem musi spełniać ściśle określone kryteria.

- Podstawowe i najważniejsze są zawarte w dokumencie zatytułowanym "10 kroków do danego karmienia piersią". Dodatkowo w placówce stosowana musi być zasada dawania możliwości wyboru metody karmienia. Wybór ten zaś, musi być świadomy, samodzielny i oparty na rzetelnej, współczesnej wiedzy medycznej - podkreśla ordynator. 


Na razie na liście odznaczonych w Polsce jest 68 szpitali. - Jesteśmy dumni, ponieważ w naszym regionie podobnym osiągnięciem może pochwalić się jeszcze jedynie Szpital Powiatowy w Sochaczewie - uważa Kuchta. 


Ponowne nadanie tytułu odbyło się 26 maja w czasie konferencji "Rozumiejąc przeszłość - planujmy przyszłość - 10 lat Globalnej Strategii Żywienia niemowląt i małych dzieci WHO/UNICEF", zorganizowanej w ramach Światowego Tygodnia Promocji Karmienia Piersią. - W naszym szpitalu także obchodzony jest ten tydzień. Potrwa on od Dnia Matki do Dnia Dziecka. Nie będziemy w tym czasie robić niczego ponad to, czym nasza poradnia zajmuje się zazwyczaj, chodzi nam przede wszystkim o zwrócenie uwagi na problem, by zmobilizować inne szpitale do działania - uważa ordynator. 
Dr Kuchta zauważa, że sprawy dotyczące sprzyjaniu i promocji naturalnego karmienia są niestety spychane na margines.
 - Karmienie piersią to najzdrowszy, najbardziej właściwy i zarazem najtańszy sposób karmienia niemowląt, ubolewam nad tym, że jest tak zaniedbany. Być może wynika to z braku motywacji finansowej dla szpitali - rozważa. 
Skierniewicki oddział noworodkowy może pochwalić się sporymi osiągnięciami w zakresie promocji naturalnego karmienia. - Przybywa mam, które świadomie decydują się na karmienie piersią. Są takie, które karmią nawet do 2 lat - podkreśla dr Kuchta. - Sukcesem jest dla nas każda kobieta, przekonana, że warto zdecydować się na naturalne karmienie, a także sytuacje, w których możemy pomóc rozwiązać jakiś problem lub podnieść komfort karmienia i mamy i maleństwa.


Jednym z dowodów sukcesu może być przykład Doroty Grotkowskiej, pacjentki która uważa, że zaangażowanie pracowników szpitala przynosi efekty. - Od początku chciałam karmić dziecko naturalnie, dążyłam do tego ale bywało różnie. Dzięki wskazówkom położnych karmienie stało się prostsze i już tak nie przeraża - uważa pacjentka.


Jak promowane jest naturalne karmienie w skierniewickim szpitalu? - To program 10 kroków udanego karmienia, uczymy technik przystawiania dziecka do piersi, stosujemy rooming, minimalizujemy dokarmianie oraz służymy materiałami edukacyjnymi szpitalnej poradni laktacyjnej - wylicza ordynator.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na skierniewice.naszemiasto.pl Nasze Miasto