Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

VII edycja Festiwalu Nauki w Skierniewicach

Magdalena Grajnert
Magdalena Grajnert
Niespełna dwa tygodnie pozostały do inauguracji VII Festiwalu Nauki. Cykliczne wydarzenie organizowane przez Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Skierniewicach w tym roku odbywać się będzie pod hasłem „Biogospodarka promuje łódzkie”. Jak zapowiada dr Anna Traut-Seliga ze skierniewickiej PWSZ, dowiemy się nie tylko, czym jest biogospodarka i dlaczego ma tak duże znaczenie, ale także dlaczego województwo łódzkie jest potęgą w tym zakresie.

Inaugurację Festiwalu Nauki zaplanowano na 20 maja, w ramach Uroczystego Posiedzenia Senatu PWSZ w Skierniewicach. Przewodnim tematem posiedzenia będzie dziesięciolecie skierniewickiej uczelni. Wykład inauguracyjny pt. „Znaczenie Parków Krajobrazowych dla zrównoważonego rozwoju Województwa Łódzkiego wygłosi Hieronim Andrzejewski, Dyrektor Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego. Tego dnia otwarta zostanie wystawa fotograficzna Zbigniewa Gradowskiego „Młyny nad Rawką”.

Podczas wydarzenia pojawią się stałe i sprawdzone elementy Festiwalu, takie jak warsztaty, wykłady czy konferencje. Jednymi z cieszących się rokrocznie dużym zainteresowaniem punktów programu są wyjazdy studyjne. Tym razem zaplanowano wycieczki ekologiczne pod nazwą „Biogospodarka w Parkach Krajobrazowych Spalskim i Przedborskim” (19.05), „Do źródeł Rawki” (22.05), „Odkrywamy potencjał biogospodarczy Gminy Bielawy” (25.05) i „Biogospodarka w Bolimowskim Parku Krajobrazowym – przykłady” (26.05). Zapisy na wyjazdy już przyjmowane są w bibliotece uczelni, jedynym kryterium decydującym jest kolejność zgłoszeń.

Centralnym punktem Festiwalu, licznie odwiedzanym przez mieszkańców, jest niedzielny piknik rodzinny „Nauka w krótkich spodenkach”. Warsztaty, degustacje, gry i zabawy dla najmłodszych, koncerty i pokazy to tylko część z atrakcji zaplanowanych dla festiwalowych gości. Jak podkreśla Anna Traut – Seliga, wszystkie gry i zabawy dla dzieci mają charakter edukacyjny bądź ekologiczny. Tym razem podczas pikniku pojawi się nowy element. Na zakończenie o godz. 16.00 grupa teatralna „Drapacz Kultury” zaprezentuje spektakl pod tytułem „Ostatnia pora roku”. Tematem przedstawienia będzie coraz powszechniejszy konsumpcjonizm i brak odpowiedzialności za świat przyrody, w którym żyjemy.

To nie jedyna nowość, jaką zaplanowali organizatorzy. Wspólnie ze stowarzyszeniem Cech Fantastyki SkierCon dla miłośników fantastyki zostanie zorganizowany trzydniowy ECOn ekologiczny konwent fantastyczny. W jego ramach zostanie między innymi rozegrana gra RPG na terenie Puszczy Bolimowskiej. Z kolei w Nadleśnictwie Skierniewice zaplanowano uroczystość nadania imienia tolkienowskiej sośnie. Jej imię jury wybierze w czwartek z blisko 30 nadesłanych propozycji.

VII Festiwal Nauki odbędzie się w dniach 20-26 maja b. r. Poprzedzi go dwudniowe preludium, w ramach którego uczestnicy będą mogli m. in. wziąć udział w konferencji oraz zapoznać się z zasobami przyrodniczymi i kulturowymi na przykładzie Parku Miejskiego w Skierniewicach. Dla chętnych istnieje także możliwość wzięcia udziału w jednym z wyjazdów studyjnych. VII Festiwal Nauki zakończy tradycyjnie Wieczór Nauki, podczas którego nastąpi podsumowanie festiwalowych wydarzeń.

Jak podkreślają organizatorzy, Festiwal Nauki służy przede wszystkim odsłonięciu i promowaniu całego potencjału tkwiącego w naszym regionie. Ma także pokazać, że Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa nie jest wieżą z kości słoniowej, ale jest otwarta na lokalną społeczność, która może wziąć udział w przedsięwzięciu uczelni zarówno jako jego uczestnicy, jak i twórcy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na skierniewice.naszemiasto.pl Nasze Miasto