Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uroda spod skalpela

[email protected]
Mimo że w Polsce jest zaledwie 100 chirurgów plastycznych, wzrasta zainteresowanie rodaków poprawianiem urody. - Duży wpływ na to mają programy telewizyjne, w których w ciągu kilku tygodni z kopciuszka robi się ...

Mimo że w Polsce jest zaledwie 100 chirurgów plastycznych, wzrasta zainteresowanie rodaków poprawianiem urody. - Duży wpływ na to mają programy telewizyjne, w których w ciągu kilku tygodni z kopciuszka robi się królewnę, ale rzeczywistość wygląda inaczej. Po pierwsze rzadko kto ma nieograniczone zasoby finansowe na poprawę urody, po drugie rzadko kto ma tak radykalne potrzeby - twierdzi Marcin Sierociński, z-ca kierownika Katedry i Kliniki Chirurgii Rekonstrukcyjnej ŚAM w Katowicach.

Pacjent decydujący się na korektę swojej urody, musi czynić to z wewnętrznej potrzeby. Jeśli takiej nie ma, osobiście radzę mu, by wydał pieniądze raczej na wycieczkę zagraniczną- dodaje dr Sierociński.

Chirurg plastyczny musi też ocenić, czy jest w stanie w sposób szybki, łatwy i bezpieczny sprostać życzeniom pacjenta. Jest bowiem wiele ograniczeń, które uniemożliwiają przeprowadzenie zabiegów plastycznych, od chorób ogólnoustrojowych, będących przeszkodą w innych zabiegach chirurgicznych , po warunki anatomiczne.

Dr Sierociński celowo nie wymienia w tym miejscu ograniczeń finansowych. Chirurgia plastyczna bowiem, jego zdaniem, w Polsce jest tania w stosunku do krajów zachodnich. Biorąc pod uwagę wartość nabywczą pieniądza, Polkę stać na większą liczbę zabiegów chirurgicznych niż przeciętną Amerykankę. - Trudno przewidzieć, czy potrwa to długo, bowiem póki co z tanich rzeczy w Polsce tania jest tylko siła robocza. Środki i metody wykonywania zabiegów są takie same jak w USA - mówi. -Pokusiłbym się nawet o stwierdzenie, że nasi chirurdzy są bardziej doświadczeni niż koledzy z wielu krajów Zachodu, co wynika z faktu, że ponieważ jest nas tak mało, musimy robić wszystko - dodaje Sierociński.

Jak grzyby pod deszczu zaczynają więc także na Śląsku wyrastać prywatne kliniki chirurgii plastycznej. Intensywnie rozwija się medycyna estetyczna i kosmetologia. Jednak lekarze przestrzegają, by upewniać się zawczasu, czy zabiegi, na które się decydujemy, wykonywać będą doświadczeni chirurdzy plastyczni. - To niełatwa gałąź medycyny, a naszą najważniejszą powinnością wobec pacjentów jest sprawiać, by zabiegi upiększające wykonywane były bezpiecznie. Każdy zabieg chirurgiczny niesie bowiem ze sobą ryzyko powikłań. Doświadczony specjalista na pewno wie, jak to ryzyko zminimalizować - wyjaśnia dr Sierociński.

Zatrzymać czas

Czy urodę można poprawiać do śmierci, czy skalpelem można zatrzymać czas? Na te pytania chirurg plastyczny odpowiada zazwyczaj tak: urodę poprawiać można nawet w wieku lat 90., ale czasu i procesów starzenia się biologicznego człowieka zatrzymać się nie da. - Na pewne rzeczy mamy wpływ, możemy korektą powiek czy różnymi technikami face liftingu cofnąć nieco zegar, ale on nadal będzie tykać - wyjaśnia dr Marcin Sierociński, specjalista chirurgii plastycznej. - Jesteśmy oczywiście w stanie poprawić naturę tak, że osoba w określonym przedziale wiekowym będzie wyglądała zdecydowanie lepiej, jednak jeśli ktoś przyjdzie i powie, chcę mieć twarz Moniki Belucci, odejdzie z kwitkiem, bo to są życzenia nierealne - dodaje dr Sierociński. Zwraca też uwagę, że jeśli ktoś decyduje się na zabieg, musi mieć świadomość, że to nie wizyta u kosmetyczki.
- Obrzęki i siniaki to częste następstwa operacji. Na efekt końcowy zwykle trzeba zaczekać. Wokół niektórych zabiegów krążą czasem mity, jak np. ten, że korekta nosa jest bolesna - mówi Sierociński. - Zabieg wykonany w znieczuleniu ogólnym nie boli. W okresie pooperacyjnym dyskomfortem jest jedynie konieczność oddychania przez usta - dodaje Sierociński. Jego zdaniem niesłusznie złą renomą cieszy się też modelowanie sylwetki za pomocą liposukcji. -Nie każdy zgłaszający się do jej wykonania bądzie dobrym kandydatem. Tkanki miękkie muszą mieć bowiem zdolność obkurczenia się nad modelowanym obszarem. Dlatego też czasem zabieg liposukcji należy skojarzyć z resekcją nadmiaru tkanek - dodaje Sierociński.
Pojawiły się też opinie, że kobiety powiększające piersi narażone są , stosując implanty na niemożliwość zdiagnozowania rozwijającego się nowotworu. - Implanty nie przeszkadzają w badaniach mammograficznych czy usg. Można je wszczepiać kobietom, które jeszcze nie rodziły. Nie ingerujemy bowiem w gruczoł piersiowy, nie ma więc przeciwwskazań do karmienia piersią. Z dużych badań statystycznych, wykonanych w USA wynika zaś, że kobiety, które mają implanty, rzadziej chorują na nowotwór piersi. Czy jest to raczej wynikiem tego, że do tego rodzaju zabiegu zgłaszają się częściej kobiety o określonej budowie anatomicznej, czy częściej uświadomioane przez lekarzy same obserwują i same badają piersi - tego nie wiemy - wyjaśnia dr Sierociński.
Każda operacja to jednak ingerencja w ciało człowieka. Niesie więc za sobą ryzyko. - Nawet znieczulenie ogólne może skończyć się śmiercią, to kwestia statystyki, jednak to nie powód, by ludzi nie operować, nie ratować im życia -mówi dr Sierociński, wyjaśniając, że liposukcja przeprowadzona w warunkach optymalnych jest obarczona mniejszych ryzykiem powikłań niż wiele innych zabiegów operacyjnych.
Jeśli zaś chodzi o odczuwanie bólu po zabiegach chirurgicznych to jest to sprawa indywidualna, zaś gojenie pooperacyjnych ran musi trochę potrwać. Jak długo? To zależy od rodzaju zabiegu i samego pacjenta. Trzeba jednak na to przeznaczyć pewną ilość czasu.
- Jeszcze raz podkreślam, że doświadczony chirurg plastyczny jest jak żeglarz. Musi przewidywać zdarzenia i kalkulować ryzyko, ale życie i medycyna uczy pokory. Wszystkiego przewidzieć się nie da. Najważniejsze, by za każdym razem pacjent wychodził z opresji obronną ręką - dodaje Sierociński.
teksty: maria zawała

Nos nie od parady
Chirurgiczna zmiana kształtu nosa jest jednym z najpopularniejszych zabiegów w chirurgii plastycznej. Możliwe jest skorygowanie wady wrodzonej lub nabytej, oraz usunięcie przeszkody utrudniającej oddychanie. Do najczęstszych nieprawidłow

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto