Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Setna rocznica urodzin prof. Pieniążka

Sławomir Burzyński
W Skierniewicach ogłoszono konkursy z okazji setnej rocznicy urodzin profesora Szczepana Pieniążka – botanika, pomologa, popularyzatora i twórcy nowoczesnego sadownictwa w Polsce.

W setną rocznicę urodzin prof. Szczepana Pieniążka miasto ogłosiło konkurs wiedzy "W mieście kwitnących sadów" oraz konkurs plastyczny "Jabłonka dla Profesora Pieniążka". Ich celem jest przybliżenie sylwetki wybitnego skierniewickiego sadownika oraz promocja miasta.

Pierwszy z konkursów polegał będzie na rozwiązaniu testu teoretycznego oraz ułożeniu krzyżówki. W drugim uzdolniona skierniewicka młodzież będzie musiała wykonać formy przestrzenne. Termin składania prac oraz zgłaszania się do konkursów mija 28 listopada.

***

„Zdarzyło się w osadzie Parysów piętnastego/dwudziestego ósmego grudnia tysiąc dziewięćset trzynastego roku o trzeciej po południu. Stanął przed nami osobiście Józef (Osip) Pieniążek mający trzydzieści dwa lata, gospodarz ze Słupa (...) i przedstawił nam dziecię płci męskiej oznajmiając, że on urodził się we wsi Słup wczorajszej daty o dziesiątej po południu (27.12.1913) od jego legalnej małżonki Zofii z Mroczków mającej dwadzieścia sześć lat. Dziecię to zostało dzisiaj ochrzczone przez Księdza Antoniego Skrzymowskiego, miejscowego wikariusza imionami Szczepan Aleksander (...)” – pod numerem 313 zapisano w języku rosyjskim w parafialnych aktach w Parysowie koło Siedlec.

Szczepan Pieniążek, gdy uczęszczał do Wyższego Gimnazjum Biskupa Podlaskiego (czyli Mniejsze Seminarium Duchowne imieniem Świętej Rodziny) w Siedlcach, poważnie myślał o zostaniu księdzem. Stało się inaczej. Ukończył wydział matematyczno-przyrodniczy Uniwersytetu Warszawskiego, a w 1938 roku wyjechał na studia doktoranckie na Uniwersytet Cornell w Ithaca w Stanach Zjednoczonych. Po uzyskaniu doktoratu rozpoczął pracę na uniwersytecie w Kingston, do kraju wrócił w 1946 roku, gdzie powierzono mu utworzenie placówki naukowej kształcącej kadry dla potrzeb sadownictwa.

Na początku lat 50. ub. wieku był założycielem i pierwszym dyrektorem Instytutu Sadownictwa w Skierniewicach. Tu stworzył liczącą się na świecie potęgę polskiego sadownictwa, został autorytetem sadowniczego środowiska naukowego i produkcyjnego.

Szczepan Aleksander Pieniążek zmarł 1 lipca 2008 roku w domu spokojnej starości w Konstancinie-Jeziorna. Miał 95 lat. Zgodnie z wolą zmarłego ciało spopielono, urna została pochowana na Cmentarzu Bródnowskim w Warszawie.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na skierniewice.naszemiasto.pl Nasze Miasto