Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rekonstrukcja wrześniowych walk o Bełchów (Zdjęcia)

Rafał Klepczarek
W niedzielę, 9 października Bełchów obchodził swoje 650. urodziny. Osada licząca 2.236 mieszkańców miała także inne powody do świętowania.

Miejscowość w gminie Nieborów po raz pierwszy pojawiła się na kartach historii w 1366 roku. Bełchów był jedną z wsi wchodzących w skład dóbr - rezydujących w Łowiczu - arcybiskupów gnieźnieńskich. Były to czasy, gdy rządził nimi arcybiskup Jarosław Bogoria Skotnicki, który postawił m. in. murowany zamek w Łowiczu.

Rocznicowe obchody rozpoczęła msza święta w bełchowskim kościele parafalnym. Po jej zakończeniu uczestnicy niedzielnych uroczystości przenieśli się do Szkoły Podstawowej w Bełchowie. W tym roku podstawówka obchodzi swoje 196. urodziny. – Jest to data umowna, gdyż w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Łowiczu dotarliśmy do dokumentu, który potwierdza, że szkoła istniała tu już w roku 1819 – informuje Teresa Wojenka, dyrektor SP w Bełchowie.

Na ścianie gminnej placówki oświatowej odsłonięta została tablica poświęcona Bolesławowi Dudzie-Dziewierzowi, który w latach 1917-36 kierował szkołą. Społecznik z Bełchowa był także założycielem miejscowej straży pożarnej oraz członkiem Armii Krajowej. Został rozstrzelany przez Niemców w 1942 roku i pochowany w zbiorowej mogile w lasach sękocińskich koło Magdalenki. Działacza ruchu oporu wydał w ręce gestapo miejscowy konfident. Po raz pierwszy trafił on w ręce hitlerowców już w 1939 roku, gdyż 21 lat wcześniej brał udział w rozbrajaniu Niemców. Mieszkańcom wsi udało się go jednak wykupić od okupanta.

Podczas trwania rocznicowych obchodów w SP w Bełchowie delegacja uczniów i harcerzy przeszły na cmentarz, aby oddać hołd poległym ułanom z 7. Wielkopolskiego Pułku Strzelców Konnych. Podczas bitwy nad Bzurą szwadron rozpoznawczy 7. WPSK stoczył kilka potyczek ze szpicą niemieckiej 7. Armii. Wydarzenia sprzed 77. lat przypomniała rekonstrukcja historyczna w wykonaniu Stowarzyszania Tradycji 26. Dywizji Piechoty w Skierniewicach, wspieranego przez miłośników militariów z Łowicza, Kutna i Częstochowy oraz miejscowych mieszkańców. W klimat wrześniowych walk wprowadził zgromadzonych Zbigniew Zagajewski ze Stowarzyszenia Historycznego im. 10 Pułku Piechoty w Łowiczu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lowicz.naszemiasto.pl Nasze Miasto