Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

PZ nr 8 w Chełmku organizuje akcje w Kampanii "Drugie życie"

bok
Paweł Waligóra, MOKSiR Chełmek
Aktywni młodzi ludzie z PZ nr 8 w Chełmku swoim przykładem pokazują, że warto zostać honorowym dawcą krwi czy dawcą szpiku.

Młodzież PZ 8, realizująca działania w ramach Kampanii „Drugie życie” oraz zainteresowani mieszkańcy Chełmka wysłuchali prelekcji, poświęconych różnym sposobom ratowania ludzkiego życia i zdrowia. Motywem przewodnim było hasło „Piękno zbawi świat”, a miało ono swoje odzwierciedlenie nie tylko w prezentacjach, dotyczących transplantacji, ale też w relacjach zaproszonych gości, opowiadających o swoich doświadczeniach w zmaganiu z chorobą i cierpieniem. Piękno, widoczne w umiejętności cieszenia się każdą darowaną chwilą życia
i dostrzegania jego wartości, piękno międzyludzkich relacji i piękno ofiarowanej innym pomocy to najważniejsze w życiu człowieka rodzaje piękna, które warto pielęgnować i pokazywać własnym przykładem.
O darze uzdrawiania, jakim jest transplantacja, mówiła Irena Milaniak, koordynator transplantacyjny na Oddziale Klinicznym Chirurgii Serca, Naczyń i Transplantologii Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II. Dr Iwona Mazur - Prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Osób Dializowanych, opowiadając o dramatycznych wydarzeniach ze swojego życia, podzieliła się refleksjami na temat tkwiących w człowieku mocy, które nie pozwalają się załamać i mobilizują do walki z chorobą. Zabawne sytuacje, zdarzające się podczas poważnej choroby nowotworowej, z dużym poczuciem humoru wspominał Jan Drynda, a dr hab. Rajmund Michalski, prof. Instytutu Podstaw Inżynierii Środowiska PAN w Zabrzu, nie tylko opowiedział o doświadczeniach pacjenta po przeszczepie nerki, ale w niezwykle ciekawej prezentacji przybliżył słuchaczom kulturę Japonii, udowadniając, że warto żyć, by cieszyć się pięknem świata oraz człowieka.
- Tę piękną radość życia mają w sobie uczniowie technikum oraz zasadniczej szkoły zawodowej w powiatowej „Ósemce”, którzy realizują wiele projektów, korzystając ze wsparcia MOKSiR w Chełmku - zaznacza Urszula Guja z PZ nr 8.
Oprócz promowania transplantacji i krwiodawstwa poprzez spotkania, prezentacje, rozdawanie oświadczeń woli, swoim przykładem potwierdzają, że warto zostać Honorowym Dawcą Krwi czy Dawcą Szpiku i w ten sposób dzielić się darem życia. Obecnie szkolni liderzy podsumowują osiągnięcia w ramach programu PAH „Szkoła Humanitarna” i planują kolejne działania, zainicjowane w czasie warsztatów projektu „Aktywna Młodzież Małopolski”, którego głównym celem jest rozwój aktywności społecznej i obywatelskiej wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych powiatu oświęcimskiego.
Powiatowa Ósemka, w której realizowany jest też projekt „Zdrowo zaczytani”, dzięki udziałowi w konkursie „Projekt z klasą”, zorganizowanym przez Wydawnictwo Nowa Era znalazła się w elitarnym gronie placówek, które w szczególny sposób dbają o rozwijanie umiejętności kluczowych swoich uczniów i została uhonorowana tytułem „Dobrze ZaPROJEKTowana Szkoła”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto