Pracownicy Zatry nie mogą odzyskać dokumentów potrzebnych im do emerytury

Pracownicy Zatry nie mogą odzyskać dokumentów potrzebnych im do emerytury (© Jolanta Sobczyńska )

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Mieszkańcy Skierniewic, byli pracownicy nieistniejących już zakładów, mają problemy z odnalezieniem swoich dokumentów potrzebnych do uzyskania emerytury.

W Urzędzie Miasta Skierniewice o archiwa, w których przechowywane są ich akta pracownicze lub kontakt do byłych pracodawców dopytują byli pracownicy Zatry, Fumosu czy Skierniewickiego Kombinatu Budowlanego. Tymczasem, jak się okazuje, ich dokumenty mogą się znajdować w różnych miastach w całej Polsce. Pracodawca może wybrać sobie dowolne archiwum lub prywatną przechowalnię akt pracowniczych.

Pan Eugeniusz z Bełchowa w powiecie łowickim 19 lat pracował w Zatrze. Odszedł z firmy w 1989 roku. Dziś poszukuje właściciela zakładu, który wystawi mu tzw. druk RP 7.

- Świadectwo o zarobkach jest mi potrzebne do emerytury - mówi. - Wiem, że jest wiele osób w takiej sytuacji jak ja. Znaleźliśmy jakiegoś przedstawiciela tego upadającego zakładu w Skierniewicach, ale on nas zwodzi. Już miesiąc temu obiecywał, że dokumenty dostanę. Mówił, że mają tylko jakieś przejściowe problemy z pracownikiem, który odszedł z pracy czy był zwolniony, a tylko on może te akta odnaleźć. Zadzwoniłem ponownie. Znów nic, a ja na tym tracę... - żali się.

Sytuacja Zatry jest specyficzna. Kierownictwo firmy mówi, że jest ona w trakcie restrukturyzacji. W praktyce zakład w Skierniewicach nie pracuje. - Ale dokumenty trafią do pracowników - zapewnia Robert Sulikowski, przedstawiciel Zatry. - Najpóźniej za dwa tygodnie ludzie dostaną informację, kiedy mogą się zgłosić po ich odbiór. Powinni śledzić też lokalną prasę. Zamierzamy dać tam stosowne ogłoszenie. Fakt, że sprawy tak się przeciągają, nie jest wynikiem naszej złej woli, tylko wynika z problemów technicznych - zapewnia. - Przy restrukturyzacji zostały zwolnione między innymi pracownice działu kadr i dlatego pojawił się problem z dokumentami.

Ale do skierniewickiego magistratu przychodzą ludzie, którzy szukają swoich dokumentów pracowniczych z wielu nieistniejących firm.

- Szukają akt z Fumosu, SKB czy Rejonowego Przedsiębiorstwa Melioracyjnego, ale najczęściej pytają o niewielkie zakłady - mówi Anna Wolińska, rzecznik prasowy ratusza. - My możemy tylko podać kontakt do archiwum w Łodzi, Piotrkowie czy w Tomaszowie Mazowieckim. Ale są też prywatne archiwa, jak np. w Konopnicy koło Rawy Mazowieckiej.

Tymczasem, jak się dowiadujemy w Archiwum Państwowym w Łodzi, nie ma rejonizacji archiwaliów. Pracodawca może je przekazać do każdego archiwum państwowego i prywatnego w Polsce. Często decyduje od tym wysokość opłat.Komentarze (7)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

ANIA (gość)

Szukam dokumentów z dawnego Zakładu DAMINA . Może ktoś wie coś na ten temat była bym wdzięczna za informację . Pozdrawiam

bw (gość)

wyjaśniam dodatkowo - w sprawie dokumentacji pracowniczej zlikwidowanych zakładów pracy . Jeżeli istnieją lub zostały przekształcone, lub jest następca prawny po zlikwidowanej firmie należy się kontaktować z tym pracodawcą

bw (gość)

w sprawie dokumentacji pracowniczej proponuję kontakt z Archiwum Państwowym Dokumentacji Osobowej i Płacowej w Milanówku (oni wszystko wiedzą) tel. 22 724 76 05.

bw (gość) (mieszkanka)

dokumentacja pracownicza z zakładu FUMOS w Skierniewicach przechowywana jest w Archiwum Tabulus w Konopnicy 102 k. Rawy Mazowieckiej tel. 46 813 11 95/96