Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Odsłonięcie pamiątkowej tablicy na budynku strażnicy OSP Skierniewice w niedzielę, 11 listopada [ZAPOWIEDŹ]

Agnieszka Kubik
Hełm oraz toporek naczelnika OSP
Hełm oraz toporek naczelnika OSP OSP Skierniewice
W niedzielę, 11 listopada o godz. 10 na budynku strażnicy OSP Skierniewice przy pl. Floriana odsłonięta zostanie tablica upamiętniająca rolę skierniewickich strażaków OSP w odzyskaniu niepodległości miasta. - Tablica została ufundowana przez prezydenta miasta i przez niego, oraz przez kapelana powiatowego strażaków ks. Jana Pietrzyka, będzie uroczyście odsłonięta - mówi Krzysztof Keller, prezes OSP Skierniewice. Strażacy zapraszają wszystkich zainteresowanych do udziału w uroczystości.

OPIS DZIAŁAŃ SKIERNIEWICKICH STRAŻAKÓW OCHOTNIKÓW w dniu 11 listopada 1918 roku
[cytat z kroniki OSP z 1930r.]

„W dniu 11 listopada 1918 r. w domu u ówczesnego Naczelnika Straży Władysława Strakacza zbierają się miejscowi działacze narodowi, celem omówienia aktualnej sprawy rozbrojenia Niemców. Postanowiono zaalarmować Straż i użyć jej do rozbrajania.
W pierwszej chwili Niemcy odmówili złożenia broni, wtedy Straż zajęła Ratusz i rozbroiła znajdujący się tam niemiecki oddział.
Po zajęciu Ratusza i zdobyciu broni Naczelnik Straży dzieli Straż na trzy oddziały, które ruszają na: pierwszy - na koszary, drugi – na magazyny, na dawny monopol, trzeci – na stację kolejową. Równocześnie rozbraja się pojedynczych Niemców znajdujących się na mieście.
Po kilku godzinach Niemców rozbrojono i zajęto obiekty wojskowe, za wyjątkiem cesarskiego pałacu, który był silnie obsadzony karabinami maszynowemi. Równocześnie w trakcie rozbrajania Naczelnik Straży zarządza zbiórkę wszystkich rezerwowych wojskowych, których po uzbrojeniu wciela do Straży. Rozbrojenie Niemców broniących się w pałacu nastąpiło dopiero w nocy z 11 na 12 listopada, przy pomocy naszych oddziałów jadących z Krakowa do Warszawy.
Ze świtem dnia 12 listopada Skierniewice budzą się już jako całkowicie wolny od najemców skrawek ziemi polskiej, do czego przyczyniła się w przeważającej mierze Straż.
Po rozbrojeniu okupantów Straż pełni służbę bezpieczeństwa w mieście, występując stale w swoich mundurach i uzbrojeniu zdobytem na wrogu.”

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na skierniewice.naszemiasto.pl Nasze Miasto