Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kolorowa Lokomotywa w Skierniewicach. Są jeszcze wolne miejsca na warsztaty

redakcja
Miejski Ośrodek Kultury przyłączył się do projektu realizowanego przez Łódzki Dom Kultury. Tym samym Kolorowa Lokomotywa będzie też w Skierniewicach. Zajęcia w ramach Kolorowej Lokomotywy w Skierniewicach są bezpłatne, odbędą się w dniach 18, 22 i 25 sierpnia. Zapisy przyjmuje MOK.

W programie:

25.08 - Kolorowa Lokomotywa, Miejski Ośrodek Kultury w Skierniewicach

WARSZTATY SZTUKI LUDOWEJ I RĘKODZIEŁA z wykorzystaniem naturalnych materiałów, prowadzone przez twórców ludowych z terenu województwa łódzkiego:

• Plecionkarstwo - plecionkarstwo ze sznurka oraz wykonywanie z naturalnych surowców drobnych wyrobów artystycznych; w użyciu: sznurek papierowy, łupiny orzechów, słoma, trawy, ziarna fasoli i zbóż, suszone owoce itp.; plecionkarstwo z wikliny - poznanie właściwości materiału oraz podstawowego splotu i wykonanie drobnych form przestrzennych; w użyciu: wiklina;
• Papieroplastyka - wykorzystanie papieru i bibuły do wykonania elementów zdobniczych (kwiaty, wycinanki) wzorowanych na miejscowej florze; dodatkowy aspekt: edukacja regionalna; w użyciu: papier ekologiczny z zawartością celulozy;
• Rzeźba - wykonywanie techniką rzeźbiarską w korze, korzeniach i drewnie fauny Łódzkiego, m.in. ptaków; malowanie wykonanych form; w użyciu: drewno lipowe.

SPOTKANIA WARSZTATOWE W PLENERZE

18.08 – Kolorowa Lokomotywa, Las Łagiewnicki – edukacyjne gry terenowe – warsztaty
wyjazdowe

Gra terenowa ma zadanie w atrakcyjny sposób zachęcić dzieci i młodzież do aktywnego poznawania otoczenia i uwrażliwiania na przyrodnicze elementy w naszym otoczeniu, wykorzystując przy tym zamiłowanie młodych osób do korzystania z technicznych nowinek oraz naturalną skłonność dzieci i młodzieży do rywalizacji. Gra nawiązuje do rozwijających się dynamicznie na całym świcie aktywności orienteringowych, łączących w sobie elementy poznawania otoczenia, aktywności fizycznej, rywalizacji. Miejscem organizacji zajęć będzie Centrum Zarządzania Szlakiem Konnym w Łodzi, przy ul. Wycieczkowej 106. Centrum położone jest w centralnej części Lasu Łagiewnickiego, a w jego otoczeniu znajduje się wiele interesujących obiektów: kolekcja starych drzew o pomnikowych wymiarach, rezerwat przyrody, niewielkie zbiorniki wodne, Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt, Ośrodek Edukacji Ekologicznej „W Lesie Łagiewnickim” i in.. W Centrum Zarządzania Szlakiem Konnym zorganizowany jest Punkt Informacji i Monitorowania Turysty wyposażony w nowoczesne urządzenia geolokalizacyjne, stanowiące techniczną obudowę proponowanej gry terenowej.
Podstawowa forma gry terenowej będzie polegała na przydzieleniu kilkuosobowym grupom (drużynom) zadania odszukania w terenie wskazanych ogólnie na mapie „obiektów”, dla których dodatkowo podane zostaną szczegółowe współrzędne GPS. Posługując się mapą oraz lokalizatorem GPS drużyny samodzielnie będą poszukiwały wskazanych na karcie zadania „obiektów”. „Obiektami” mogą być istniejące w otoczeniu Centrum Zarządzania Szlakiem stare okazałe drzewa, kępy interesujących krzewów, zbiorniki wodne, przyrodnicze tablice informacyjne, głazy narzutowe etc. Zadaniem uczestników gry będzie odnalezienie tych „obiektów” i udzielenie odpowiedzi na pytanie związane z cechami obiektu (np. obwód drzewa, nazwa gatunkowa drzewa, krzewu, treść napisu na tablicy etc.). Ostateczny rezultat drużyny będzie zależny od czasu jaki zajmie grupie odnalezienie obiektów oraz poprawności odpowiedzi na zawarte w karcie pytania.

22.08 – Kolorowa Lokomotywa, Sulejowski Park Krajobrazowy – warsztaty wyjazdowe

W trakcie warsztatu odbędzie się prelekcja przyrodnika połączona z wycieczką na terenie Parku Krajobrazowego. Jednorazowe spotkanie warsztatowe w plenerze składać się będzie z 4 warsztatów do wyboru dla uczestnika:
a. Warsztaty fotograficzne
Fotografia przyrody to oddzielna dziedzina w warsztacie fotograficznym. Wymaga ona specjalistycznego przygotowania do ujęć makro oraz umiejętności obserwowania i badania przyrody, aby uzyskać zadowalający efekt.
Fotografia dzięki swej popularności oraz powszechnej dostępności jest idealnym medium wyrazu artystycznego. Dzięki postępowi techniki, jej prostota użycia i wierność oddania rzeczywistości predysponują ją do rejestracji otaczającego nas świata.
Fotografia przyrodnicza jest idealnym pretekstem do wyjścia z domu.
Chęć tworzenia, mobilizuje do poznawania nowych miejsc, zdobywania wiedzy na temat środowiska, zmusza do analizy i zastanowienia się nad zjawiskami zachodzącymi w przyrodzie. Jak każda dziedzina sztuki uwrażliwia tak twórców jak i jej odbiorców.
W trakcie warsztatów zostaną omówione trzy kierunki fotografii, które najczęściej wykorzystywane są podczas rejestracji zdjęć przyrodniczych: dokumentacja, fotografia koncepcyjna, abstrakcja i surrealizm.

b. Warsztaty malarstwa w plenerze
Podczas warsztatów malarstwa w plenerze dzieci i młodzież nauczą się rysowania np. zwierząt, roślin czy krajobrazów, poznają technikę malowania farbami akrylowymi oraz środki wyrazu ją charakteryzujące, tj. plama barwna i linia.
c. Warsztaty collage
Warsztaty collage polegać będą na tworzeniu kompozycji poprzez łączenie różnych materiałów, a następnie naklejanie ich na wybrane powierzchnie. Uczestnicy warsztatów do tego celu wykorzystają naturalne materiały np.: gałązki, kamienie, liście, mech, korę itp. Za zadanie będą mieli dobrać różne materiały i zestawiać ze sobą według własnego pomysłu, świadomie tworząc z nich zaplanowane kompozycje. Faktury, kształty, kolory poszczególnych tworzyw pobudzą pomysłowość i inwencję twórczą dziecka, zachęcając je do poszukiwań i nowych odkryć w zestawieniu i łączeniu elementów w zwartą, dekoracyjną kompozycję.
d. Zajęcia z końmi

Centrum Zarządzania Szlakiem Konnym zorganizuje podczas wyjazdów do Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego atrakcje w postaci nauki pielęgnacji, czyszczenia i siodłania konia, przejażdżki na lonży organizowane przez właścicieli koni lokalnych stajni takich jak: Szkółka Jeździecka „ Ankarat” – Masłowice i Stajnia „Podklasztorze” – Sulejów.
Podczas gdy część dzieci będzie jeździła konno, druga część będzie się uczyła malować konie, rozwiązywać zagadki i krzyżówki związane z Łódzkim Szlakiem Konnym i turystyką konną. Materiały zostaną przygotowane, przed rozpoczęciem wyjazdów do Parków Krajobrazowych przez Pracowników Centrum Zarządzania Szlakiem Konnym i przekazane do opiekunów, przewodników z Parków Krajobrazowych. Zajęcia trwać będą równolegle do zajęć konnych, prowadzonych przez stajnie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na skierniewice.naszemiasto.pl Nasze Miasto