Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kłamczuszki w SSM (aktualizacja)

burz
Sławomir Burzyński
Członkowie rady nadzorczej Skierniewickiej Spółdzielni Mieszkaniowej łamią regulamin. W szóstkę podejmują uchwały, które są bezprawne

Sześcioosobowa grupa spółdzielców, występujących pod szyldem Aktywni i Świadomi, świętując przejęcie władzy w radzie nadzorczej Skierniewickiej Spółdzielni Mieszkaniowej nie waha się swoim oponentom zarzucać „przekrętów”. Tymczasem sama wprowadza spółdzielców w błąd kłamiąc, że spółdzielnia nie posiada regulaminu radu nadzorczej.

Metodą działań Aktywnych jest oczernianie oponentów. Podczas konferencji prasowej, zwołanej po przejęciu władzy w radzie nadzorczej, Aktywni rozdali dokument o „działaniach niezgodnych z prawem”, w którym można m.in. przeczytać: „SSM (…) podstępem i widomymi sobie sztuczkami doprowadziła do rejestracji rady ze stycznia 2011” (czyżby sugerowanie łapownictwa w sądzie?), „Po przekręcie w Sądzie w Skierniewicach”, „przekręt w KRS” (cytaty w oryginalnej pisowni).

Grupa mówi publicznie o cudzych „przekrętach”, a sama nagina prawo według własnego widzimisię.

Fakty są takie.

Ostatniego dnia sierpnia wydział Krajowego Rejestru Sądowego Sądu Okręgowego w Łodzi dopisał do składu rady nadzorczej Skierniewickiej Spółdzielni Mieszkaniowej członków rady, wybranych podczas walnego zgromadzenia spółdzielców w czerwcu 2010 roku. Nastąpiło to zgodnie z wyrokiem sądu, który orzekł, że sześć osób (Henryka Kacprzyk, Ewa Krawczyk, Zbigniew Magdziarz, Bogumił Wrąbel, Tadeusz Krystoń i Józef Kowalski – wszyscy z nieformalnej grupy znanej spółdzielcom jako Aktywni i Świadomi) jest członkami rady nadzorczej.

Rada pod przewodnictwem Zbigniewa Magdziarza w poniedziałek, 20 sierpnia, odwołała z funkcji członka zarządu Danutę Ćwiklak, główną księgową spółdzielni, a na jej miejsce powołała Mirosława Olczaka. Z kolei podczas posiedzenia w poniedziałek, 3 września, przyjęła kolejne uchwały, między innymi przyznając premię prezesowi SSM (prezes Hałatiuk stwierdził, że uchwały nie może zrealizować, bo jest nieprawomocna).

Wszystkie te decyzje zapadały w składzie maksimum sześcioosobowym, gdyż pozostali członkowie jedenastoosobowej RN bojkotowali zebrania.

Tymczasem regulamin rady nadzorczej Skierniewickiej Spółdzielni Mieszkaniowej (paragraf 6) mówi, że rada zdolna jest do odbycia prawomocnego posiedzenia przy obecności co najmniej jej siedmiu członków.

Potwierdza to – bo inaczej nie może - opinia prawna, wystawiona przez radców prawnych SSM Mieczysława Humka i Konrada Wiśniewskiego, w dniu 21 sierpnia:
„(…) Rada nadzorcza zdolna jest do odbycia prawomocnego posiedzenia przy obecności co najmniej 7 członków RN. Wobec faktu, że w zwołanym posiedzeniu RN w dniu 20 sierpnia 2012 r. uczestniczyło 6 członków RN, należy stwierdzić, że nie odbyło się w tym dniu posiedzenie RN jako organu SSM i obrady w gronie 6 osób nie były uprawnione do podjęcia jakichkolwiek uchwał. W związku z czym należy uznać, że podjęte decyzje przez 6 członków w dniu 20.08.2012 r., nazwane „uchwałami”, nie stanowią uchwał organu spółdzielni, jako RN i nie odnoszą żadnego skutku prawnego”.

Co na to Aktywni? Idą w zaparte i przekonują, że ich uchwały są prawomocne i obowiązujące, a kto mówi inaczej, ten kłamie.

„Prawnicy SSM nie dość, że nie znają statutu SSM, ale go odwrotnie interpretują” – podczas konferencji prasowej stwierdził Tadeusz Krystoń, nie zdając sobie prawdopodobnie sprawy, że sam sobie przeczy (skoro nie znają, to nie mogą interpretować). Aktywni zapowiadają zwolnienie z pracy jednego z dwóch radców, który podpisał się pod tą opinią. Twierdzą też, że SSM nie ma żadnego regulaminu, co jest nieprawdą, a można to sprawdzić na stronie internetowej SSM (gdzie jest zamieszczony statut SSM, regulaminy rady nadzorczej, porządku domowego, rozliczania kosztów, itd).

Według Tadeusz Krystonia, skoro w 2002 roku zmienił się statut spółdzielni, to „w ślad za tym wszystkie regulaminy nie są aktualne”. To też nieprawda, gdyż regulamin rady nadzorczej został zatwierdzony ze zmianami podczas walnego zgromadzenia w dniu 29 czerwca 2010 roku uchwałą nr 13/2010. Uchwała ta nie została zaskarżona do sądu, również późniejsze walne nie zmieniało jej treści – a nie ma innej możliwości prawnej, poza wyrokiem sądu lub decyzją członków walnego zgromadzenia, by zmienić uchwałę walnego.

Uchwałę 13/2010 swoimi podpisami poświadczyło kolegium walnego zgromadzenia. Trzeba trafu, wśród tych podpisów jest autograf Józefa Kowalskiego, Zbigniewa Magdziarza oraz Henryki Kacprzyk - przedstawicieli Aktywnych i Świadomych, którzy obecnie kwestionują to, co sami podpisali.

Sugestia, że regulamin rady nadzorczej może nie obowiązywać, bo komuś się on nie podoba lub jest niewygodny, wywołuje uśmiech u przedstawiciela jednego z krajowych związków rewizyjnych spółdzielni mieszkaniowych (prosił o anonimowość):

- Ten regulamin jest jak najbardziej obowiązujący. Artykuł 42 ustawy Prawo spółdzielcze mówi jasno, że uchwały walnego obowiązują wszystkich członków spółdzielni i oczywiście wszystkie jej organy – mówi główny specjalista związku. Pytany, czy właściwa jest konstrukcja regulaminu mówiąca o siedmiu członkach rady, odpowiada: - Taki sobie regulamin uchwalili i taki obowiązuje. Równie dobrze spółdzielcy mogli przyjąć regulamin, że prawomocne obrady są w obecności trzech, pięciu czy dziesięciu członków rady.

Wprowadzani w błąd spółdzielcy są już kompletnie skołowani. – Nie wiem, co jest grane. Oni nawzajem się gryzą, a my jesteśmy robieni w konia – podejrzewa spółdzielca, który zbulwersowany sytuacją w SSM zadzwonił do redakcji. – Nie wiem, czy Magdziarz będzie dobrze rządził, czy Roszkowski. Najlepiej byłoby odsunąć tych ludzi całkowicie i wybrać nowych – uważa.

W dalszej kolejności rada nadzorcza pod przewodnictwem Zbigniewa Magdziarza zapowiada, oprócz wyrzucenia radcy prawnego, zrobienie porządku z pracownikami spółdzielni. Od 1 października wszyscy dostaną identyfikatory sprawdzane czytnikami, żeby w czasie godzin pracy „nie spacerowali po mieście i nie robili fuch”. Rada Magdziarza zamierza też wystąpić do członków byłej RN pod przewodnictwem Tadeusza Roszkowskiego (ich zdaniem nielegalnej, choć sąd nie wydał jeszcze wyroku w tej sprawie) o zwrot pobranych wynagrodzeń. Radę Roszkowskiego wyłoniono podczas walnego zgromadzenia spółdzielców w 2011 roku.

„Jeżeli zwrócą pieniądze, my nie będziemy chcieli zapłaty” – deklarują Aktywni (chodzi o wynagrodzenie za pracę w radzie nadzorczej od czasu jej wyboru w 2010 roku).

Na pytanie, czy rada odwoła prezesa zarządu spółdzielni, któremu zarzuca działania niezgodne z prawem, naruszenie statutu spółdzielni i „przestępstwa na dokumentach”, Zbigniew Magdziarz nie odpowiedział wprost.

„Mamy inne problemy niż dyskutować z mediami, kto będzie w zarządzie, a kto nie” – stwierdził z kolei Tadeusz Krystoń.

Członka zarządu może odwołać walne lub rada nadzorcza – o ile zdoła zebrać się w składzie siedmioosobowym. Jej najbliższe posiedzenie odbędzie się w poniedziałek, 17 września. Z kolei najbliższe walne w zwykłym trybie może być zwołane w połowie przyszłego roku. Zgodnie z regulaminem spółdzielni może być też powołane przez zarząd z ważnych powodów w każdym czasie, m.in. na żądanie rady nadzorczej.

Paweł Hałatiuk, prezes Skierniewickiej Spółdzielni Mieszkaniowej nie wyklucza współpracy z radą nadzorczą pod przewodnictwem Zbigniewa Magdziarza. Warto jednak przypomnieć, że pisma kierowane przez grupę Aktywnych i Świadomych inicjujące np. zmiany w porządku obrad walnego zgromadzenia, były wielokrotnie odrzucane przez zarząd SSM, a sugestie tej grupy spółdzielców ignorowane i uznawane za bezzasadne. Prezes Hałatiuk konsekwentnie unikał m.in. udzielania odpowiedzi spółdzielcom, w tym odpowiedzi na pytanie o wysokość swojego wynagrodzenia.

Z OSTATNIEJ CHWILI: zmiany w składzie prezydium rady nadzorczej SSM

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na skierniewice.naszemiasto.pl Nasze Miasto