Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kiedy policja może nas zatrzymać w Izbie Wytrzeźwień?

Katarzyna Stasik
Katarzyna Stasik
Katarzyna Stasik Archiwum prywatne
W zeszły weekend wracałem wraz z żoną i dwójką dzieci do domu po rodzinnej imprezie. Ponieważ oboje wypiliśmy trochę alkoholu, postanowiliśmy, że wrócimy do domu na pieszo. Po drodze zatrzymał nas patrol policji. Zostaliśmy wylegitymowani i zbadani alkomatem. Okazało się, że oboje z żoną mieliśmy obecność alkoholu w wydychanym powietrzu powyżej 0,25mg w 1dm3. W związku z tym zostaliśmy wraz z żoną zatrzymani i doprowadzeni do Izby Wytrzeźwień, gdzie spędziliśmy całą noc. Nasze dzieci zostały na ten czas umieszczone w Izbie Dziecka. Czy działanie policjantów było prawidłowe?

W tej sprawie do rozpatrzenia są trzy oddzielne problemy: kiedy policja może nas wylegitymować, kiedy policja może nas zatrzymać w Izbie Wytrzeźwień oraz co dzieje się z dziećmi w razie zatrzymania ich prawnych opiekunów przez policję.

Po pierwsze, policja wykonując czynności prowadzące do rozpoznawania, zapobiegania i wykrywania przestępstw i wykroczeń ma prawo do legitymowania osób w celu ustalenia ich tożsamości (art. 14 i 15 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji; Dz. U. 2007, nr 43, poz. 277 – t. j. z późn. zm.). W związku z tym policjant widząc podczas patrolu, że dwójka dorosłych osób zachowuje się jakby była pod wpływem alkoholu a do tego towarzyszą im dzieci, ma obowiązek sprawdzić, czy bezpieczeństwo tych dzieci nie jest zagrożone. Narażenie dzieci przez rodziców na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu jest przestępstwem surowo karanym przez Kodeks Karny (art. 160 § 2 k.k. Dz. U. 97, nr 88, poz. 553 z późn. zm.).

Natomiast jeśli chodzi o zatrzymanie w Izbie Wytrzeźwień, to policja ma takie prawo, jeśli zostanie stwierdzone, że dana osoba znajduje się w stanie nietrzeźwości (czyli ma 0,5‰ alkoholu we krwi albo 0,25 mg w 1dm3 w wydychanym powietrzu). Jednakże prawo przewiduje także możliwość odprowadzenia takiej osoby do innej właściwej placówki albo do jej miejsca zamieszkania.

Z niniejszej analizy wynika, że działanie policjantów do tej pory było prawidłowe. Jednak błędem już było umieszczenie dwójki dzieci w Izbie Dziecka. W placówkach tych umieszczani są nieletni m.in. podejrzani o popełnienie czynu karalnego, albo których tożsamości nie można ustalić. W sytuacji opisanej powyżej dzieci nie powinny być umieszczone w Izbie Dziecka. Powinny być raczej przekazane osobie, która mogła się nimi zająć pod nieobecność ich prawnych opiekunów, np. członka rodziny, albo powinny być skierowane do odpowiedniej placówki opiekuńczo-wychowawczej.

W przedstawionym powyżej stanie faktycznym wszystko zależy od sytuacji jaką zastali funkcjonariusze policji. Jeśli rodzice, mimo spożycia alkoholu, byli w stanie zapewnić towarzyszącym im dzieciom bezpieczeństwo, to funkcjonariusze mogli zastosować bardziej łagodne środki, w postaci np. odprowadzenia rodziny do miejsca zamieszkania. Jeśli sytuacja okazałaby się bardziej niebezpieczna dla dzieci, to postępowanie policjantów było prawidłowe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na skierniewice.naszemiasto.pl Nasze Miasto