Jakie zagrożenia niosą dopalacze i internet

W piątek, 28 maja w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Skierniewicach odbyło się szkolenie dotyczące dopalaczy oraz zagrożeń, jakie niesie ze sobą internet. Organizatorami szkolenia byli: oddział terenowy Polskiego Towarzystwa Oświaty Zdrowotnej, skierniewicki sanepid oraz urząd miasta. Uczestniczyli w nim nauczyciele oraz pielęgniarki szkolne.

Anna Kuciak przedstawia plansze z roślinami, które po przetworzeniu dają substancje o działaniu narkotykopodobnym
Masz zdjęcie do tego tematu? Wyślij

Anna Kuciak przedstawia plansze z roślinami, które po przetworzeniu dają substancje o działaniu narkotykopodobnym (© Edyta Cieślak)

Anna Kuciak z Polskiego Towarzystwa Zapobiegania Narkomanii szczegółowo wyjaśniła, dlaczego dopalacze są tak groźne dla zdrowia, ale pokazała również, jakie mechanizmy kierują młodymi ludźmi, którzy po te dopalacze sięgają.

– Jako Towarzystwo Zapobiegania Narkomanii zdajemy sobie sprawę, że przed nami jest ogrom pracy – mówi. – Wynika on m.in. stąd, że dopalacze figurują jako substancje nie do spożycia i są oferowane do sprzedaży w celach kolekcjonerskich. Kiedy uda nam się już zdelegalizować jakąś substancję, w jej miejsce pojawia się nowa. Często nawet groźniejsza dla zdrowia i bardziej uzależniająca.

Agnieszka Pawłowska z warszawskiej Fundacji Kidprotect przedstawiła zagrożenia, jakie niesie ze sobą internet. W grę wchodzi już nie tylko fakt, że dzieci mogą stać się ofiarami przestępstw (głównie podefilów), ale również to, że coraz częściej stają się uzależnione od internetu.

– Jak najczęściej wygląda komunikacja między rodzicem a dzieckiem spędzającym czas przy komputerze? – omawia Agnieszka Pawłowska. – Rodzic, zajęty swoimi sprawami pyta, co robisz przed komputerem? Nic – odpowiada dziecko.

Dlatego Agnieszka Pawłowska przestrzega, aby dorośli sprawdzili, co zawierają płyty, które dzieci przynoszą do domu i aby wspólnie z dzieckiem zagrali w te gry, przy których spędza ono najwiecej czasu.
∨ Czytaj dalej

ec ec
źródło: Polska Dziennik Łódzki

Komentarze (0)

avatar

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!

Wybierz kategorię