Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gminy w regionie łódzkim czekają na nowych inwestorów i tworzą uzbrojone obszary inwestycyjne

Redakcja
W Łodzi znajduje się 21 terenów inwestycyjnych. Wśród nich jest 0,44 ha w Nowym Centrum Łodzi przy planowanym rynku im. Kobro blisko dworca Łódź Fabryczna.
W Łodzi znajduje się 21 terenów inwestycyjnych. Wśród nich jest 0,44 ha w Nowym Centrum Łodzi przy planowanym rynku im. Kobro blisko dworca Łódź Fabryczna. Grzegorz Gałasiński
W Biurze Planowania Przestrzennego Województwa Łódzkiego powstał raport dotyczący rozwoju terenów inwestycyjnych. Badanie przeprowadzono w 177 miastach i gminach regionu. Blisko 75 proc. z nich posiadało wyznaczone tereny inwestycyjne.

Perspektywy rozwoju terenów inwestycyjnych w regionie łódzkim są drugim opracowaniem. Pierwsze badania tego sektora zostały przeprowadzone w 2014 roku.

- Poszczególne miasta i gminy w różny sposób podchodzą do polityki przyciągania inwestorów. Wiele gmin w ogóle nie posiada wyznaczonych terenów inwestycyjnych, co w przypadku gmin atrakcyjnych turystycznie i posiadających cenne przyrodniczo obszary jest uzasadnionym strategicznie wyborem, jednak nie wszystkie gminy nie posiadające terenów inwestycyjnych należą do tej kategorii. Na drugim biegunie znajdują się gminy, gdzie praktycznie wszystkie obszary nadające się pod duże inwestycje przemysłowe są już zagospodarowane - czytamy w raporcie pod kierownictwem Anny Szymańskiej.

Analizie poddano 177 miast i gmin w regionie. Aż 126 posiadało wyznaczone tereny inwestycyjne. Samorządy wskazały 506 obszarów, co daje to średnio 4 obszary inwestycyjne w każdej gminie. Najwięcej obszarów wskazano w Łodzi - 21 i Rawie Mazowieckiej -17. Po jednym terenie wskazało 39 gmin.

Łączna powierzchnia terenów pod inwestycje wynosi ponad 9 tys. hektarów. Średnią wielkość jednego obszaru to 17,8 ha. Największe pojedyncze tereny są w Białej Rawskiej (388 ha), gminie Zgierz (221 ha) oraz Rozprzy (203 ha). Najmniejsze tereny pod inwestycje, które zajmują poniżej 0,1 ha są w Łodzi i Wieruszowie. Największą łączną powierzchnię pod inwestycje mają gminy Zgierz (504 ha), Biała Rawska (470 ha) oraz Parzęczew (366), najmniejszą ma Burzenin (0,4 ha), Andrespol (0,8 ha) oraz Galewice (0,9 ha).

Wszystkie tereny inwestycyjne zajmują 0,5 proc. powierzchni woj. łódzkiego. Największą powierzchnię zajmują w Konstantynowie Łódzkim (5,61 proc. powierzchni gminy), Rzgowie (4,84 proc.) oraz Ksawerowie (4,77 proc.), najmniejszą w Burzeninie, Galewicach i Nowej Brzeźnicy (po 0,01 proc.).

W stosunku do 2014 roku zmniejszyła się liczba gmin, które mają tereny inwestycyjne (ze 145 do 126) i powierzchnia wolnych terenów inwestycyjnych (z 13,8 do 9,0 tys. ha).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na skierniewice.naszemiasto.pl Nasze Miasto