Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Maków otrzymała dotację na kolektory słoneczne na prywatnych domach

Roman Bednarek
Pracownik firmy Ekoinstal podłącza kolektor do zbiornika z wodą u mieszkańca Sielc
Pracownik firmy Ekoinstal podłącza kolektor do zbiornika z wodą u mieszkańca Sielc Sławomir Burzyński
Gmina Maków jako jedyny samorząd w województwie łódzkim otrzymała dotację na montaż kolektorów słonecznych na prywatnych domach.

Maków jest jedyną gminą w województwie łódzkim, która otrzymała dotację unijną na montaż kolektorów słonecznych na prywatnych domach swoich mieszkańców. Instalacje pozwolą wykorzystać energię słoneczną do ogrzewania wody w domach, a więc przynajmniej w części zredukować koszty ogrzewania. Firma Ekoinstal ze Skierniewic, która wygrała przetarg na wykonanie tej inwestycji, rozpoczęła instalację pierwszych z 435 urządzeń. Umowa przewiduje, że prace mają się zakończyć 30 września przyszłego roku.
- Zanim przystąpiliśmy do realizacji tego przedsięwzięcia, zorganizowaliśmy szereg spotkań z mieszkańcami poszczególnych miejscowości - mówi Jerzy Stankiewicz, wójt gminy Maków. - Przyznaję, że niektórzy mieli obawy, ponieważ nie zetknęli się wcześniej z tą technologią. Spotkania były okazją, aby rozwiać wszelkie wątpliwości.

W spotkaniach, poza władzami gminy, brali udział przedstawiciele firmy Ekoinstal, którzy cierpliwie odpowiadali na wszystkie pytania.
- Mieszkańcy zaczęli się do kolektorów przekonywać, gdy dowiedzieli się, że gmina udziela pięcioletniej gwarancji na ich funkcjonowanie - dodaje wójt Stankiewicz. - To oznacza, że jeśli coś nie będzie działało tak, jak trzeba, wystarczy telefon do gminy. Urząd ściągnie fachowców, którzy bez żadnych kosztów ze strony właściciela posesji usuną ewentualną usterkę.

Pięcioletniej gwarancji na kolektory udziela gminie firma Ekoinstal. Przez ten okres właścicielem instalacji będzie gmina, później przejdą one na własność mieszkańców, którzy od tej pory sami będą musieli martwić się o ich prawidłowe działanie.
Na montaż kolektorów gmina otrzymała 6 mln zł unijnej dotacji, co pokryje 85 proc. kosztów. Resztę muszą dopłacić mieszkańcy - średnio wychodzi po około 2.500 złotych.
Przystąpienie do programu montażu kolektorów słonecznych rozważały także władze Skierniewic. - Zrezygnowaliśmy jednak ze względu na wątpliwości dotyczące przyszłych rozliczeń i partycypacji w kosztach osób prywatnych - tłumaczy Anna Wolińska, rzecznik skierniewickiego ratusza. - Łódzki Urząd Marszałkowski mógłby zakwestionować fakt, że inwestycja, finansowana z publicznych pieniędzy, przechodzi na własność prywatnego użytkownika.

Takiego problemu nie widzi wójt Stankiewicz. - Fakt przekazania instalacji na własność ich użytkownikom został przewidziany w umowie z marszałkiem. Nie spodziewam się zatem żadnych komplikacji - podkreśla Jerzy Stankiewicz.
Z dotacji na montaż kolektorów skorzystała natomiast Pływalnia Nawa, jedna ze skierniewickich spółek miejskich.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na skierniewice.naszemiasto.pl Nasze Miasto