Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Triage na SOR w Skierniewicach

Agnieszka Kubik
Zmiany na SOR-ze skierniewickiego szpitala. Jak zapowiada Jacek Sawicki, dyrektor placówki, szpitalny oddział ratunkowy przygotowuje się do wprowadzenia systemu triażowego, czyli kwalifikacji pacjentów w zależności od stopnia zagrożenia ich zdrowia i życia. - Chodzi o to, by najciężej poszkodowani otrzymali jak najszybszą pomoc - mówi dyrektor Sawicki.

Z wypowiedzi rzecznika prasowego WSZ w Skierniewicach, Pawła Brugera:

Wprowadzany w skierniewickim szpitalu europejski system TRIAGE stosowany jest w medycynie ratunkowej w większości Państw UE. W Skierniewicach zostanie przyjęta jego wersja „Manchester”, która polega na określeniu kolejności przyjmowania pacjentów według pięciu kolorów, przydzielanych w zależności od schorzeń/urazów pacjenta, z jakimi trafił do szpitala:

kolor czerwony: pacjenci przyjmowani poza kolejnością z bezpośrednim zagrożeniem życia, gdzie ich stan zdrowia wymaga natychmiastowej stabilizacji czynności życiowych;

kolor pomarańczowy: pomoc bardzo pilna; czas oczekiwania do 10 minut; kolor ten będzie przydzielany pacjentom z wysokim ryzykiem bezpośredniego zagrożenia życia, z silnym bólem i/lub temperaturą;

kolor żółty: pomoc pilna; czas oczekiwania do 60 minut; kolor ten będzie przydzielany pacjentom, których stan wymaga rozszerzonej diagnostyki laboratoryjnej i obrazowej oraz stosowania złożonej farmakoterapii;

kolor zielony: pomoc odroczona; czas oczekiwania do 240 minut; kolor ten będzie przydzielany pacjentom, których stan jest stabilny i wymaga jedynie podstawowej diagnostyki laboratoryjnej i obrazowej, w tym pacjenci zgłaszający się ze skierowaniami z datą wystawienia dokumentu od dwóch do sześciu dni;

kolor niebieski: wyczekujący; czas oczekiwania do 360 minut; kolor ten będzie przydzielany pacjentom, których stan jest stabilny, nie wymagający leczenia w ramach Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, w tym ci zgłaszający się ze skierowaniami z datą powyżej siedmiu dni od wystawienia dokumentu.

- Szpitalny Oddział Ratunkowy to pierwsze miejsce kontaktu pacjenta ze szpitalem dlatego ważne, aby pomoc odbywała się sprawnie i była udzielana w pierwszej kolejności tym pacjentom, którzy jej najbardziej potrzebują. - informuje dr n. med. Jacek Sawicki, dyrektor skierniewickiego szpitala.

Po przybyciu na SOR pacjent będzie diagnozowany przez wykwalifikowany personel medyczny, następnie w dokumentacji medycznej będzie mu przydzielony odpowiedni kolor, według którego będzie mógł oszacować czas oczekiwania w Izbie Przyjęć. W trakcie oczekiwania diagnozowanie będzie powtarzane w celu określenia, czy stan pacjenta nie uległ zmianie. O szacunkowym czasie oczekiwania i kryteriach kwalifikowania będzie informowała pacjentów odpowiednia tablica informacyjna wyeksponowana w Izbie Przyjęć oraz ulotki informacyjne.

Zadaniem systemu TRIAGE jest uporządkowanie kolejności przyjmowania pacjentów tak, aby ci, którzy nie wymagają przyjęcia do szpitala nie stwarzali zagrożenia utraty życia tych, których stan zdrowia wymaga natychmiastowej lub pilnej pomocy medycznej. O występowaniu takich zagrożeń w większości szpitali w Polsce pisała Najwyższa Izba Kontroli w 2012 roku. W raporcie NIK [Nr ewid. 149/2012/P11094/KZD, pkt. 2.2] czytamy: „Szpitalne oddziały ratunkowe udzielały świadczeń zdrowotnych wszystkim zgłaszającym się pacjentom z zachowaniem obowiązujących standardów. Udzielano ich również osobom, które nie znajdowały się w stanie zagrożenia zdrowotnego, a więc nie kwalifikowały się do takiej formy pomocy. Działanie takie stanowiło naruszenie art. 3 pkt 9 oraz art. 33 ust. 1 ustawy z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Sytuacja ta stwarza zagrożenie dla pacjentów, którzy faktycznie potrzebują pomocy ze strony SOR [...]”

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na skierniewice.naszemiasto.pl Nasze Miasto