W piątek z 4 na 5 kwietnia parafia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny organizuje po raz pierwszy w Skierniewicach ekstremalną drogę krzyżową. Trasa będzie liczyć około 30 km.

- Spotykamy się przy cmentarzu św. Józefa, gdzie będzie pierwsza stacja drogi krzyżowej - mówi ks. Paweł Piontek, proboszcz parafii garnizonowej, organizator ekstremalnej drogi krzyżowej w Skierniewicach. - Formujemy grupy 7-osobowe, maksymalnie do 10 osób. Czas wyjścia to godziny od 18.30 do 19.30. Każda grupa otrzyma brzozowy krzyż, teksty rozważań na poszczególne stacje, mapkę trasy z wyznaczonymi stacjami, oraz specjalne odznaki odblaskowe.

Na drogę należy zabrać wygodne obuwie, ciepłe ubrania, chroniące przed ewentualnym deszczem, prowiant, wodę, latarkę. Osoby niepełnoletnie powinny iść z dorosłym opiekunem.

- Przemarsz pomiędzy stacjami będzie odbywać się w milczeniu, bowiem jest to czas na rozważanie treści odczytywanych tekstów - dodaje ks. Piontek. - Osoba czytająca rozważania przejmuje krzyż i niesie go do następnej stacji. Tempo poruszania się powinno być dostosowane do wszystkich uczestników grupy. W razie potrzeby można zrobić dłuższy odpoczynek. Po ostatniej stacji, która będzie przy krzyżu znajdującym się obok kościoła św. Stanisława, dzięki uprzejmości skierniewickich harcerzy, na wszystkich uczestników będzie czekać gorąca grochówka oraz gorące napoje. Na trasie będą również kapłani, którzy będą pełnili posługę w sakramencie pokuty.

30-kilometrowa trasa będzie wiodła od cmentarza św. Józefa, poprzez zalew, cmentarz komunalny, kościół św. Stanisława, kościół Jakuba, pałac prymasowski, kaplicę przyszpitalną na pierwszym piętrze Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego (będzie można tam wejść jedynie grupami), krzyż papieski przy kościele na osiedlu Widok, plac pod budowany kościół na ul. Armii Krajowej, kościół na Rawce, krzyż na skrzyżowaniu ul. Unii Europejskiej i Miedniewickiej. Trasa zakończy się przy kościele św. Stanisława.

- Włączamy się do organizacji ekstremalnej drogi krzyżowej, zgłosiły się już cztery patrole - mówi Bartłomiej Wójcik, komendant skierniewickiego Związku Harcerstwa Polskiego. - Każdy z uczestników otrzyma karteczkę z numerem telefonu do nas, ponieważ będziemy dysponować samochodami. Jeśli ktoś nie da rady czy poczuje się źle, może liczyć na naszą pomoc. Mobilne punkty pomocy, czyli nasze auta, będzie zlokalizowane przy kościele św. Stanisława oraz na osiedlu Bajkowa.

Z kolei miasto wspomoże uczestników ekstremalnej drogi krzyżowej mapkami i odblaskami.

- Już obmyślamy trasę drogi krzyżowej w przyszłym roku - mówi Bartłomiej Wójcik. - Być może będzie jeszcze dłuższa.

Ekstremalne drogi krzyżowe odbywają się już w wielu miastach Polski. Bywa, że mają po 50 km długości.

Komentarze (14)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

A35 (gość)

Pamietam polowa msze,w lecie 1998, ktora odprawial w Raduczu, w jednostce wtedy mjr-ks Kowalski. Niezapomniane przezycie...............Bylem wtedy zolnierzem sluzby zasadniczej.

A35 (gość)

Ks mjr PIONTEK-wspanialy kaplan, lokalny patriota,swietny organizator, no po prostu bozy czlowiek.

niledu (gość)

Otwarty na ludzi i ludzkie problemy, ta sama klasa co fantastyczny ks. Gołąb z Parafii Św. Stanisława; swego czasu był również w Skierniewicach fantastyczny ksiądz Kowalski - proboszcz Parafii Garnizonowej; najważniejsze że są tacy księża, którzy mają w sobie magnes do przyciągania ludzi do prawdziwego Kościoła ze szczerym sercem Kapłanów z prawdziwym powołaniem....

skierniewiczanin (gość)

Młody ksiądz, który jest w Skierniewicach od ok.1 roku a zobaczcie ile robi dla ludzi. Od raz włączył się w akcję zbierania nakrętek dla pewnej chorej dziewczynki(znalazł informację na forum). Piękny wystrój Kościoła na święta(żywa szopka), koncerty, spotkania, poczęstunki dla chorych. Teraz droga krzyżowa, na którą żaden ksiądz wcześniej nie wpadł. Bardzo życzliwy i pomocny ludziom dla którego nie liczy się skasowanie za usługę. To jest dokładnie ta postawa o którą prosi księży papież Franciszek. Wielki szacunek dla ks.Pawła. Oby doczekał się emerytury w Skierniewicach i jak najwięcej takich księży nastało w naszym mieście. Do zobaczenia na drodze krzyżowej. Pozdrawiam.

Maciej (gość)

POPIERAM nie jestem osobą przesadnie religijną ani chrześcijaninem na piątkę ale ks.Piontek to najlepszy skierniewicki ksiądz. PIERWSZY klecha którego poznałem z tej strony ze nie ważna jest dla niego kasa i który próbuje prowadzić wwszystko w nieco rozniacy się od smutnych polskich kościelnych standardów sposób. Ks PIontek rzadzi

Kajetan (gość)

Benedykt XVI..w jednym z wywiadów- już po abdykacji - określił nasz kraj jako....skansen religijny w skali światowej..W końcu w czymś jesteśmy naj....Nic dodać oprócz tego ,że w pierwszej grupie z pewnością powędrują przedstawiciele U M...z nadzieją na "udane "wybory.

ds (gość)

:) A jednak to nie żart:) na 1.IV, ta droga naprawdę się odbędzie, już dziś możesz zmienić wiele i wyruszyć w drogę do swojego jutra w wierze:)

bjjuh (gość)

e tam wszyscy są tacy sami
kazdy ma nierówno pod kopułą w jakimś względzie
ten jak widać rownież masochista jakis