Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Do parowozowni trafił jeden z największych polskich parowozów - Ty23-273

Sławomir Burzyński
Sławomir Burzyński
Brudny, zardzewiały i z odpadającą farbą - mimo to przyciągający pełne czułości spojrzenia miłośników kolejnictwa.

Do skierniewickiej parowozowni trafił w środę jeden z największych polskich parowozów: ponad 87-tonowy potwór Ty23-273 o długości całkowitej ponad 20 metrów.
- Został uratowany spod palnika, przed pocięciem na złom - mówi z rozrzewnieniem Andrzej Paszke, sekretarz Polskiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei.

W Polsce są dziś tylko trzy maszyny serii Ty23. To jeden z najcięższych parowozów produkowanych w naszym kraju, wół roboczy przeznaczony do ciągnięcia składów z węglem. Zaprojektowany na początku lat 20. ub. wieku, wytwarzany był w trzech polskich fabrykach. W sumie wyprodukowano ponad 600 sztuk.

Ponad osiemdziesięcioletni Ty23-273 został wypatrzony przez czujnych przedstawicieli Polskiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei i odkupiony za symboliczną kwotę od PKP. Kilka lat temu trafił na przechowanie do Karsznic.
- Przygotowanie operacji transportu do Skierniewic trwało około 2 lat - mówi Andrzej Paszke.

Rozważano przewóz na platformach kolejowych lub samochodowych. Wybrano ten drugi środek transportu, po rozebraniu na trzy części: tender, kocioł i podwozie. Nim parowóz stanął na torach (podołał temu zadaniu potężny dźwig specjalnego pociągu ratunkowego z Łodzi), trzeba je było przystosować, maszyna ma bowiem szerszy od typowego rozstaw kół. Standardowa szerokość toru kolejowego w większości krajów wynosi 1.435 mm, ale w Rosji (dawniej w całym ZSRR) jest to 1.520 mm. I właśnie do tego wymiaru trzeba było rozsunąć kawałek toru.

Ty23-273 jest jedynym w Polsce parowozem szerokotorowym. Od strony tendra ma też oryginalny, rosyjski sprzęg.

Renowacja nowego nabytku miłośników kolejnictwa będzie kosztowała około 40 tysięcy złotych i potrwa kilka lat, bo w kolejce czekają inne eksponaty. Już teraz parowóz przyciąga wzrok podróżnych z przejeżdżających pociągów.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na skierniewice.naszemiasto.pl Nasze Miasto