Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dawny poligon będzie włączony do miasta. Skierniewice skierują wniosek o nadanie statusu uzdrowiska

Sławomir Burzyński
Decyzja zapadła - od stycznia 2012 roku ten teren będzie stanowił część miasta
Decyzja zapadła - od stycznia 2012 roku ten teren będzie stanowił część miasta Sławomir Burzyński
152 hektary dawnego poligonu będą włączone w obszar granic administracyjnych Skierniewic. Miasto wystąpi o przyznanie statusu uzdrowiska.

Już nic nie stoi na przeszkodzie, by miasto Skierniewice wystąpiło o przyznanie statusu uzdrowiska. Drogę ku temu otworzyła wczorajsza decyzja Rady Ministrów, włączająca w obszar granic administracyjnych miasta prawie 152 hektary dawnego poligonu (zmiany te zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2012 r.).

Do tej pory problemem w tych staraniach był fakt, że teren byłego poligonu leży w gminie Maków. O jego przyłączenie miasto starało się od ponad dwóch lat, ale w minionym roku Rada Ministrów zaopiniowała wniosek negatywnie. Prawdopodobnie przeważył sprzeciw Makowa. W tym roku procedurę zmiany granic rozpoczęto od nowa, ale już przy poparciu Jerzego Stankiewicza, wójta gminy Maków. Obie strony się dogadały.

Maków zgodził się na przyłączenie poligonu do Skierniewic, ale ustalono, że odkupi od miasta 15 ha, płacąc 800 tysięcy zł w ośmiu rocznych ratach. Radni z obu samorządów wyrazili zgodę na transakcję.
Wczorajsza decyzja Rady Ministrów ucieszyła prezydenta Skierniewic.
- Jestem bardzo zadowolony - powiedział nam wracający właśnie z Warszawy prezydent Leszek Trębski. - Myślę, że jest to sukces obu samorządów, Skierniewic i Makowa, i teraz możemy tam wspólnie inwestować.

Plan obu samorządów jest taki, by na poligonie powstało uzdrowisko z wykorzystaniem solanki z wód geotermalnych, których bogate złoża znajdują się pod Skierniewicami.
- Operat uzdrowiskowy jest gotowy i czekał tylko na pozytywną decyzję w sprawie przyłączenia poligonu. Gdy już zapadła, składamy wniosek do Ministerstwa Zdrowia o nadanie Skierniewicom statusu obszaru ochrony uzdrowiskowej - mówi Anna Wolińska z urzędu miasta.

Pani rzecznik przypomina też, że operat uzdrowiskowy był opracowany z myślą o poligonie i w razie negatywnej decyzji o jego przyłączeniu, wszystko trzeba byłoby zacząć od nowa. Od wczoraj te obawy są nieaktualne.
Prace ministerstwa nad operatem uzdrowiskowym potrwają minimum pół roku, choć mogą się przeciągnąć do roku. Po ich zakończeniu minister zdrowia wyda - jak spodziewają się władze Skierniewic - decyzję potwierdzającą możliwość prowadzenia lecznictwa uzdrowiskowego i skieruje wniosek do Rady Ministrów o nadanie Skierniewicom statusu uzdrowiska.
- Przyszłym inwestorom możemy już mówić, że mamy odpowiedni teren komunalny, będący własnością miasta Skierniewice - mówi prezydent Trębski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na skierniewice.naszemiasto.pl Nasze Miasto