Wybierz region

Wybierz miasto

  Z trzeciej strony: Wyrok za cytat

  Autor: Jerzy Witaszczyk

  2006-11-16, Aktualizacja: 2006-11-16 05:47 źródło: Polska Dziennik Łódzki

  Polska armia jest zwycięska - brzmiały słowa popularnej niegdyś piosenki. Dalszego ciągu nie przytaczam, bo informuje on, kim jest niejaki Alfons. Mogłoby to obrazić uczucia uczestników Marszów Równości.

  Polska armia jest zwycięska - brzmiały słowa popularnej niegdyś piosenki. Dalszego ciągu nie przytaczam, bo informuje on, kim jest niejaki Alfons. Mogłoby to obrazić uczucia uczestników Marszów Równości. Jednak skoro już jesteśmy przy wojsku, to warto zwrócić uwagę, co o przygotowaniach do wysłania naszych żołnierzy do Afganistanu napisało "Życie Warszawy".

  Otóż, nasza zwycięska armia jest przygotowana jak zwykle do kolejnej zwycięskiej wyprawy. Okazuje się, że jeszcze nie wiadomo, gdzie żołnierze będą stacjonować. NATO nalega, aby polski batalion wybrał na bazę jedno z najbardziej zagrożonych miejsc. Ale to nie wszystko. Do Afganistanu wojsko nie weźmie czołgów, bo ich transport jest... za drogi. Zawsze taniej przetransportować do kraju trumnę. Potem jest okazja do wygłoszenia patriotycznych przemówień i wylewania krokodylich łez. Zamiast czołgów na wojnę pojadą transportery opancerzone Rosomak, które trzy lata temu dały się poznać z tego, że można je przedziurawić bronią maszynową większego kalibru. Z tym dziurawieniem do dziś się nie zmieniło, ponieważ nikt nie zamówił dodatkowych pancerzy. Pewnie ktoś ważny w ministerstwie obrony wyszedł z założenia, że polski żołnierz da sobie radę. Na przykład w Iraku, dokąd też pojechaliśmy bardzo dobrze przygotowani, nasi wywieszali na burtach samochodów kamizelki kuloodporne.

  W 1968 roku Antoni Zambrowski został skazany na 1,5 roku więzienia za cytowanie słów Jana Kochanowskiego: "Nową przypowieść Polak sobie kupi, że i przed szkodą, i po szkodzie głupi". Jak widać, od czasów Kochanowskiego i tow. W. Gomułki pod tym względem niewiele się zmieniło. Jest tylko nadzieja, że nie będzie wyroku za cytat.

  Sonda

  Czy uczniom należy zabronić korzystania z telefonów komórkowych w szkole?

  • tak (64%)
  • nie (36%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.