Wybierz region

Wybierz miasto

  Z trzeciej strony: Most nad Bosforem

  Autor: Jerzy Witaszczyk

  2006-11-30, Aktualizacja: 2006-11-30 02:59 źródło: Polska Dziennik Łódzki

  Przy okazji wizyty w Turcji Benedykt XVI ogłosił, że jest za przyjęciem tego państwa do Unii Europejskiej. Jako kardynał Joseph Ratzinger stanowczo się temu sprzeciwiał.

  Przy okazji wizyty w Turcji Benedykt XVI ogłosił, że jest za przyjęciem tego państwa do Unii Europejskiej. Jako kardynał Joseph Ratzinger stanowczo się temu sprzeciwiał. Ale - jak to kiedyś jakiś anonimowy mędrzec zauważył - punkt widzenia zależy od punktu siedzenia.

  Tymczasem Komisja Europejska zaleciła wczoraj częściowe zawieszenie negocjacji z Turcją w sprawie jej członkostwa w Unii. Także kanclerz Niemiec Angela Merkel domaga się bardziej wnikliwej kontroli postępów Turcji w dostosowaniu się do unijnych standardów. Pretekstem do tych wypowiedzi było zablokowanie przez Turcję połączeń morskich i lotniczych z Cyprem.

  Turcja od lat zabiega o przyjęcie do Unii i od lat trzymana jest w przedpokoju. Unijni przywódcy, zawsze poprawni politycznie, nie mają śmiałości głośno powiedzieć, dlaczego naprawdę boją się tego kraju w zjednoczonej Europie. Prawdziwym problemem nie jest gospodarka, rzekomo nieprzystająca do europejskiej, czy spodziewany zalew taniej siły roboczej. Ani nawet prawa człowieka i wszystko inne, co można głośno powiedzieć bez obawy, że ten, który to mówi, zostanie oskarżony o ksenofobię. Czego naprawdę obawiają się europejscy politycy, można zobaczyć u naszych sąsiadów za Odrą. Niemcy jeszcze w latach 50. zaczęli przyjmować do siebie rzesze tureckich gastarbejterów. Teraz mają kłopot. Mimo wysiłków gospodarzy, większość przybyszów, nawet w trzecim pokoleniu, nie chce lub nie potrafi dostosować się do życia w Niemczech ani zintegrować ze społeczeństwem. A to jest kłopot dla wszystkich.

  Co łączy Turcję (jej terytorium w 97 procentach leży w Azji) z Europą? Przeciwnicy obecności tego kraju w Unii Europejskiej twierdzą, że tylko most nad Bosforem. Czy to prawda, przekonamy się, kiedy będziemy mieć Turków w Unii.

  Sonda

  Czy uczniom należy zabronić korzystania z telefonów komórkowych w szkole?

  • tak (64%)
  • nie (36%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.