Wybierz region

Wybierz miasto

  Z trzeciej strony: Katastrofa

  Autor: Jerzy Witaszczyk

  2006-11-23, Aktualizacja: 2006-11-23 05:18 źródło: Polska Dziennik Łódzki

  Cała Polska ze współczuciem nasłuchuje informacji z kopalni "Halemba" w Rudzie Śląskiej. Kto może, oferuje pomoc. Premier Jarosław Kaczyński zapowiedział wsparcie rodzin ofiar katastrofy.

  Cała Polska ze współczuciem nasłuchuje informacji z kopalni "Halemba" w Rudzie Śląskiej. Kto może, oferuje pomoc. Premier Jarosław Kaczyński zapowiedział wsparcie rodzin ofiar katastrofy. Pomoc finansową z funduszu dyspozycyjnego obiecał prezydent Lech Kaczyński. Wypłatę zasiłków finansowych dla rodzin ofiar górniczej katastrofy zapowiedziała też Anna Kalata, minister pracy i polityki społecznej. Wsparcie finansowe i ferie zimowe dla dzieci poszkodowanych górników zapowiedział na konferencji prasowej Kazimierz Marcinkiewicz, pełniący obowiązki prezydent Warszawy. Pieniądze dla osieroconych rodzin zaczęła zbierać Caritas Archidiecezji Katowickiej. Zarząd kooperującej z górnictwem Centrali Zaopatrzenia Hutnictwa w Katowicach zdecydował w środę o przekazaniu 100 tys. zł. Wsparcia rodzinom ma udzielić też koncern KGHM Polska Miedź.

  Serce rośnie, kiedy widzi się taki obraz solidarności społecznej. Zanim jednak Państwo się wzruszą, chciałbym przypomnieć, że podobną, wielką akcję pomocy już raz w tym roku przeżyliśmy. 28 stycznia zawaliła się hala wystawowa w Katowicach. Zginęło wtedy 65 osób, 170 zostało rannych. Wszystkim, którzy wtedy śledzili, jak rozwija się akcja pomocy, wysłuchiwali informacji o milionach ofiarowanych rannym i rodzinom ofiar katastrofy, wydawało się, że "biorcy" pomocy do końca życia nie będą musieli pracować. Akurat!

  Z trzech milionów złotych, które dotarły do Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego z budżetu centralnego, aż 1,8 mln trafiło do firmy "Śląsk", która zajmowała się rozbiórką hali. Z miliona, które prezydent dał na pomoc rodzinom ofiar tragedii, 450 tysięcy też trafiło na rozbiórkę hali.

  Dziś o ofiarach tamtej katastrofy mało kto już pamięta. Zarabiają na nich adwokaci, którzy w sądach pomagają im dochodzić swego. Czy Państwo wierzą, że tym razem będzie inaczej? Daj Boże...

  Sonda

  Czy uczniom należy zabronić korzystania z telefonów komórkowych w szkole?

  • tak (64%)
  • nie (36%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.