Wybierz region

Wybierz miasto

  Senat dał nam na lotnisko i S8

  Autor: (pb)

  2007-01-12, Aktualizacja: 2007-01-12 07:30 źródło: Polska Dziennik Łódzki

  Senat przegłosował wczoraj przyznanie z budżetu państwa 37 mln zł na rozbudowę łódzkiego lotniska oraz 10 mln zł na budowę drogi ekspresowej S8. Przed Nowym Rokiem senatorowie PiS z Łódzkiego zgłosili dwie poprawki ...

  Senat przegłosował wczoraj przyznanie z budżetu państwa 37 mln zł na rozbudowę łódzkiego lotniska oraz 10 mln zł na budowę drogi ekspresowej S8. Przed Nowym Rokiem senatorowie PiS z Łódzkiego zgłosili dwie poprawki dotyczące zapisania w ustawie budżetowej 10 mln zł na S8 oraz 100 mln zł na rozwój lotnisk regionalnych, w tym 37 mln zł na łódzkie.

  Dodatkową poprawkę, dotyczącą przyznania 37 mln zł bezpośrednio lotnisku w Łodzi, zgłosił Andrzej Owczarek, senator PO z okręgu sieradzkiego.

  Pierwsze dwie poprawki uzyskały większość głosów, trzecia przepadła. Gdyby senatorowie zagłosowali za tą poprawką, Łódź dostałaby na lotnisko łącznie 74 mln zł (2x37 mln zł). Przeciwko byli jednak wszyscy senatorowie PiS z naszego regionu: Zbigniew Rau (okręg piotrkowski), Elżbieta Więcławska-Sauk (okręg łódzki) oraz Czesław Rybka i Dariusz Górecki (sieradzki).

  - Tak jak się zobowiązałem, głosowałem za naszymi poprawkami. Konkurencyjnego projektu Platformy nie mogłem poprzeć, bo to oznaczałoby dwukrotne przyznanie 37 milionów na ten sam cel - tłumaczy Zbigniew Rau.

  Elżbieta Więcławska-Sauk dodaje: - To byłoby bez sensu. Tym bardziej że i tak wiadomo było, iż projekt PO nie ma szans.

  Nie zgadza się z tym Andrzej Owczarek: - Nasza poprawka w sprawie lotniska przepadła, bo zabrakło zaledwie dwóch głosów. Marszałek ogłosił pięć minut przerwy. Większość z nas wyszła z sali do toalety, tymczasem przerwa skończyła się po trzech minutach. Sam ledwo zdążyłem.

  Andrzej Owczarek, jego partyjny kolega Stefan Niesiołowski i Bogdan Lisiecki z Samoobrony (okręg piotrkowski) głosowali 3 razy "tak".

  Teraz budżet w wersji przyjętej przez Senat trafi pod obrady Sejmu. Jeżeli posłowie nie odrzucą korzystnych dla naszego regionu poprawek, 37 mln zł dostanie lotnisko na rozpoczęcie budowy dużego terminalu z 14 stanowiskami odpraw pasażerów, płyty postojowej dla samolotów oraz parkingu dla samochodów. Nie wiadomo, jak zostanie wykorzystane 10 mln zł na S8, wciąż nie jest bowiem ustalony dokładny przebieg trasy ani termin rozpoczęcia budowy. Senator Więcławska-Sauk przewiduje, że tę poprawkę Sejm odrzuci.

  Sonda

  Czy uczniom należy zabronić korzystania z telefonów komórkowych w szkole?

  • tak (64%)
  • nie (36%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.