Wybierz region

Wybierz miasto

  Przybywa pracy dla ośob po 40-tce

  Autor: (lesz, ani, pb)

  2007-01-04, Aktualizacja: 2007-01-04 04:05 źródło: Polska Dziennik Łódzki

  Supermarkety, małe firmy i zakłady produkcyjne w naszym regionie coraz częściej zatrudniają osoby po 40-tce, a nawet starsze. Na rynku pracy powstała luka po tysiącach młodych, którzy wyjechali do lepiej płatnej pracy ...

  Supermarkety, małe firmy i zakłady produkcyjne w naszym regionie coraz częściej zatrudniają osoby po 40-tce, a nawet starsze. Na rynku pracy powstała luka po tysiącach młodych, którzy wyjechali do lepiej płatnej pracy na Zachód.

  Łodzianka Magdalena Przybyłek znalazła posadę kasjerki w hipermarkecie Tesco. Mimo 35-letniego stażu w handlu, przez rok była bezrobotna. - Tutaj mój wiek nie miał znaczenia - zapewnia Magdalena Przybyłek, która, jak mówi, czterdzieści lat skończyła dawno temu.

  W łódzkim Realu przy al. Jana Pawła II wczoraj około południa było czynnych dwanaście kas. Większość obsługiwały kobiety dobiegające pięćdziesiątki.

  - Przez ponad rok nikt nie chciał mnie zatrudnić. Gdy pracodawcy dowiadywali się, ile mam lat, natychmiast mi dziękowali. Tu zostałam przyjęta od razu - mówi kasjerka, zastrzegając anonimowość.

  Przemysław Skory, rzecznik sieci Tesco, przyznaje, że jego firma chętnie zatrudnia starszych pracowników. - Nie stawiamy żadnych warunków dotyczących wieku, liczą się tylko kwalifikacje - twierdzi.

  Według Zygmunta Łopalewskiego, rzecznika koncernu Indesit, produkującego w Łodzi lodówki i kuchenki, i ta firma z miesiąca na miesiąc zatrudnia coraz więcej osób w średnim wieku. - Bardzo chętnie ich przyjmujemy, bo są odpowiedzialni, lojalni i szanują pracę. Nawet jeśli przez wiele lat byli bezrobotni, szybko się adaptują - dodaje Łopalewski.

  Łódzki Próchnik wręcz preferuje starszych pracowników. - Nawet jeśli młodzi szybko się uczą, nic nie zastąpi dwudziestoletniego doświadczenia - uważa wiceprezes Mikołaj Habit.

  Zdaniem Jolanty Wróblewskiej z Powiatowego Urzędu Pracy nr 2 w Łodzi, pracodawcy przestali zwracać uwagę na wiek, gdyż brakuje rąk do pracy. - Docenili wreszcie, że starsi pracownicy są solidni i przywiązani do firmy - uważa Zbigniew Guziński, kierownik działu pośrednictwa pracy PUP nr 2.

  Koniunkturę dla 50-latków na rynku pracy wyczuł Sławomir Kołodziejczyk, który założył portal internetowy z ofertami dla pracowników w średnim wieku. - Wiem z własnego doświadczenia, że pracownik po pięćdziesiątce jest bardziej oddany firmie niż niejeden młody. Niedawno sam zatrudniłem 70-latka w charakterze gospodarza domu i jestem zadowolony - mówi.

  Lepsze czasy dla starszych pracowników zapewniła też ustawa o promocji zatrudnienia, która ponad rok wspiera pracodawców, zatrudniających osoby po 50. roku życia. Właściciele firm mogą w takim przypadku otrzymać refundację kosztów wyposażenia stanowiska pracy (równowartość pięciu średnich pensji krajowych) oraz części wynagrodzenia pracownika zatrudnionego w ramach prac interwencyjnych.

  Jednak, jak wynika z danych Eurostatu, zaledwie 27 proc. Polaków w wieku 55 - 64 lat ma pracę. Jesteśmy daleko w tyle za wieloma krajami europejskimi. Na przykład w Hiszpanii w tym przedziale wiekowym pracuje ponad 80 proc. ludzi. Pod koniec września ubiegłego roku w województwie łódzkim bez pracy było ponad 45 tysięcy mieszkańców w wieku 45 - 54 lat, w tym ponad 23 tys. kobiet. W porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku, bezrobotnych w tym przedziale wiekowym ubyło ponad 5,5 tys. Niestety, najmniej spada bezrobocie kobiet.

  Sonda

  Czy uczniom należy zabronić korzystania z telefonów komórkowych w szkole?

  • tak (64%)
  • nie (36%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.