Wybierz region

Wybierz miasto

  Policzyli uczennice w ciąży

  Autor: (ed)

  2007-01-11, Aktualizacja: 2007-01-11 06:03 źródło: Polska Dziennik Łódzki

  327 ciąż na blisko 125 tys. uczennic wykazali w ankietach dyrektorzy blisko 3.200 szkół w woj. łódzkim. Liczenie uczennic, które w latach 2004 - 2006 były w ciąży, zleciło ministerstwo edukacji.

  327 ciąż na blisko 125 tys. uczennic wykazali w ankietach dyrektorzy blisko 3.200 szkół w woj. łódzkim. Liczenie uczennic, które w latach 2004 - 2006 były w ciąży, zleciło ministerstwo edukacji.

  - Dane są na razie nieoficjalne. Do 15 stycznia mogą być jeszcze zweryfikowane przez dyrektorów - podkreśla Marian Przybylski, pełniący obowiązki łódzkiego kuratora.

  Sami dyrektorzy uważają, że uzyskane dane nie są zbyt wiarygodne. Wielu z nich wręcz zaniżało liczbę ciężarnych uczennic. - Sam tak zrobiłem. Gdybym pokazał pełny obraz, dałbym oręż do ręki wizytatorom. Kto wie, czy nie zarzuciliby mi, że na kiepskim poziomie są zajęcia z przysposobienia do życia w rodzinie - mówi zastrzegający sobie anonimowość dyrektor jednej ze skierniewickich szkół.

  Dyrektorzy głowią się, co też ministerstwo z tą wiedzą zrobi? Od wielu lat obowiązuje ich zarządzenie w sprawie pomocy uczennicom w ciąży. - W praktyce oznacza to indywidualny tok nauczania - mówi Piotr Warchlewski, dyrektor Publicznego Gimnazjum nr 1 w Zduńskiej Woli.

  W ankiecie dyr. Warchlewski wskazał na dwa przypadki. Jeden dotyczył trzecioklasistki, która w ubiegłym roku skończyła gimnazjum, a urodziła w sierpniu, drugi - tegorocznej uczennicy III klasy, która urodziła trzy tygodnie temu.

  Od 2 stycznia orzeczenie o indywidualnym toku nauczania ma uczennica trzeciej klasy liceum w Zespole Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Ustawicznego w Wojsławicach. - Tak będzie do 30 marca. Potem dziewczyna ma termin porodu. Mam nadzieję, że na maturę wróci - mówi Urszula Drylewska, dyrektorka zespołu szkół.

  Większość dyrektorów jednak nic do ankiety nie wpisało. Tak zrobiła m.in. Barbara Zielińska, kierująca Gimnazjum nr 5 w Łodzi. - Nie spotkałam się ostatnio z wychowanką, która by publicznie o swej ciąży powiedziała - tłumaczy.

  Łódzkie kuratorium dane zliczone z ankiet prześle 15 stycznia do resortu edukacji. Ministerstwo, jak wyjaśnia Aneta Woźniak z biura prasowego, wykorzysta je do opracowania programu gwarantującego indywidualne nauczanie ciężarnym uczennicom.

  Sonda

  Czy uczniom należy zabronić korzystania z telefonów komórkowych w szkole?

  • tak (64%)
  • nie (36%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.