Wybierz region

Wybierz miasto

  Nie chcą zwrotu akcyzy za używane auta z zagranicy?

  Autor: (d)

  2007-02-12, Aktualizacja: 2007-02-12 02:36 źródło: Polska Dziennik Łódzki

  Mieszkańcy województwa łódzkiego, którzy po wejściu Polski do Unii Europejskiej sprowadzili używane auta z zagranicy, nie szturmują urzędów celnych z żądaniem zwrotu nadpłaconej akcyzy.

  Mieszkańcy województwa łódzkiego, którzy po wejściu Polski do Unii Europejskiej sprowadzili używane auta z zagranicy, nie szturmują urzędów celnych z żądaniem zwrotu nadpłaconej akcyzy. Może się to wydawać dziwne, bo 18 stycznia Europejski Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że nałożenie tego podatku było niezgodne z prawem unijnym. 120 tysięcy importerów aut ma prawo domagać się od fiskusa zwrotu nadpłaconych pieniędzy.

  - Spodziewaliśmy się lawiny wniosków, ale nic takiego nie nastąpiło. Może importerzy czekają na jednoznaczną interpretację Ministerstwa Finansów w tej sprawie? Bardziej prawdopodobne jest jednak to, że wartość samochodów w wielu umowach kupna-sprzedaży była celowo zaniżona i importerzy boją się ich weryfikacji - uważa Anna Ludkowska z Izby Celnej w Łodzi.

  Maria Hiż, główny specjalista w Ministerstwie Finansów, potwierdza, że umowy będą weryfikowane. - A składanie wniosków już teraz nie ma sensu, bo 6 marca Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyda orzeczenie w sprawie zwrotu akcyzy. Osoby, które przed 6 marca złożą wnioski, będą musiały złożyć je ponownie.

  Józef Rychlik z Bałucza koło Łasku, który sprowadza auta z Niemiec, uważa, że weryfikacja umów kupna-sprzedaży samochodów jest słuszna. - Przecież to absurd, żeby zwracać pieniądze komuś, kto zadeklarował na fakturze, że kupił auto na przykład za 10 euro. Ważne jednak, aby umowy weryfikowali specjaliści dokładnie śledzący rynkowe ceny używanych aut.

  Przypomnijmy: od 1 grudnia 2006 roku importerzy używanych aut sprowadzonych z zagranicy płacą nowy podatek akcyzowy. Przy samochodach o pojemności silnika do dwóch litrów wynosi on 3,1 procent wartości auta, a przy większej - 13,6 procent. Podatek naliczany jest od kwoty widniejącej na umowie kupna-sprzedaży lub fakturze.

  Sonda

  Czy uczniom należy zabronić korzystania z telefonów komórkowych w szkole?

  • tak (64%)
  • nie (36%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.