Wybierz region

Wybierz miasto

  Czynsze poszły w górę

  Autor: (or)

  2007-01-09, Aktualizacja: 2007-01-09 02:50 źródło: Polska Dziennik Łódzki

  Większość spółdzielni mieszkaniowych i towarzystw budownictwa społecznego wprowadziła od 1 stycznia podwyżki czynszów. To efekt nowego, 19-procentowego podatku od dodatkowych dochodów, m.in.

  Większość spółdzielni mieszkaniowych i towarzystw budownictwa społecznego wprowadziła od 1 stycznia podwyżki czynszów. To efekt nowego, 19-procentowego podatku od dodatkowych dochodów, m.in. od zysku z wynajmu lokali użytkowych i reklam. Brzezińska Spółdzielnia Mieszkaniowa podniosła czynsz o 4 grosze za mkw. mieszkania, a odpis na fundusz remontowy wzrósł o 10 gr za mkw.

  - Konieczność odprowadzenia tego podatku zmusiła nas do łatania dziury w budżecie spółdzielni, by wywiązać się z tegorocznych planów remontowych i inwestycyjnych - wyjaśnia wiceprezes Paweł Kupiński.

  W Spółdzielni Mieszkaniowej im. Władysława Jagiełły, jednej z największych w Łodzi, najemcy lokali użytkowych zapłacą czynsz o 19 proc. wyższy niż dotychczas, ale...

  - Nie wszyscy przyjęli decyzję o podwyżce do wiadomości i złożyli odwołania. Prowadzimy z nimi negocjacje - mówi prezes Wiesław Cyzowski. Spółdzielnia ta na nowym podatku straci około 500 tys. zł rocznie.

  W tym tygodniu zapadną decyzje o podwyżkach czynszu w towarzystwach budownictwa społecznego w Bełchatowie i Brzezinach. Opłaty mogą wzrosnąć nawet o 10 proc.

  Piotrkowska Spółdzielnia Mieszkaniowa zdecydowała o podniesieniu o 2 grosze za mkw. czynszu i o 10 gr składki na fundusz remontowy. Podwyżki dla najemców lokali użytkowych wyniosą od 2 do 12 procent - zapowiada Włodzimierz Rochala, prezes Piotrkowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

  W Spółdzielni Mieszkaniowej "Grot" w Tomaszowie Mazowieckim od 1 lutego czynsze wzrosną o 3 grosze za mkw., a od 1 kwietnia co najmniej o kolejne 2 grosze za mkw.

  Podwyżka szykuje się też w Pabianickiej Spółdzielni Mieszkaniowej; decyzje zapadną jeszcze w tym tygodniu i, jak mówi Marek Kwiatkowski z PSM, są nieuniknione.

  W Skierniewickiej Spółdzielni Mieszkaniowej, która na nowym podatku straci 200 tys. zł rocznie, na pewno będzie mniej remontów, a wzrost opłat może nastąpić w drugiej połowie roku.

  Nieliczne spółdzielnie nie zdecydowały się na wprowadzenie podwyżek. To m.in. Spółdzielnia Mieszkaniowa im. J. Słowackiego w Piotrkowie Trybunalskim i Bełchatowska Spółdzielnia Mieszkaniowa.

  Sonda

  Czy uczniom należy zabronić korzystania z telefonów komórkowych w szkole?

  • tak (64%)
  • nie (36%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.