Wybierz region

Wybierz miasto

  Czas duszpasterskich wizyt - z ręki do ręki czy w kopercie?

  Autor: (hod, pz)

  2007-01-02, Aktualizacja: 2007-01-02 04:03 źródło: Polska Dziennik Łódzki

  Część księży z naszego regionu, którzy rozpoczęli kolędowanie, zachęca wiernych do jawnego przekazywania datków. Jedni liczą pieniądze w obecności parafian, inni apelują o wręczanie gotówki bez kopert, a niektórzy...

  Część księży z naszego regionu, którzy rozpoczęli kolędowanie, zachęca wiernych do jawnego przekazywania datków. Jedni liczą pieniądze w obecności parafian, inni apelują o wręczanie gotówki bez kopert, a niektórzy... ogłaszają publicznie, ile kto dał.

  Proboszcz parafii w Ruścu koło Bełchatowa po zakończeniu kolędy wywiesza na parafialnej tablicy ogłoszeń listę nazwisk wiernych wraz z informacją o wysokości datków. Wielu parafian uważa, że duchowny nie powinien tego upubliczniać. Chcieliśmy zapytać ks. Jana Ledzińskiego, dlaczego wybrał takie rozwiązanie, odpowiedział nam jednak tylko, że to ingerowanie w wewnętrzne sprawy Kościoła i... odłożył słuchawkę.

  Księża z parafii pw. Matki Boskiej Jasnogórskiej w Łodzi w ogłoszeniach duszpasterskich zaznaczają delikatnie, że ofiara nie musi być w kopercie. "To ofiara na budowę kościoła. W interesie każdej rodziny winno być, by ofiara była wpisana na jej konto" - czytamy na stronie internetowej parafii.

  Ks. prałat Ryszard Olszewski, proboszcz parafii pw. św. Maksymiliana w Pabianicach lub jego wikariusze podczas kolędy przyjmują banknoty z ręki do ręki lub przy domownikach otwierają koperty, a wysokość otrzymanej kwoty notują na odwrocie indywidualnej karty z kartoteki parafialnej.

  - Księgowość musi być starannie prowadzona - mówi ks. Olszewski. - Zdarza się, że parafianie później dzwonią i upewniają się, jaka suma została zapisana w kartotece.

  Inaczej postępuje ks. Marek Izydorczyk, proboszcz parafii pw. św. Michała Archanioła w Łodzi. - Odczuwam opór przed otwieraniem koperty z pieniędzmi przy domownikach - podkreśla ks. Izydorczyk.

  - Byłoby to nietaktem. Informujemy, że datki zostaną przeznaczone na budowę kościoła i zaznaczamy adres na kopercie, którą otwieramy dopiero na plebanii. Niektóre koperty są puste, ale zakładam, że może ktoś w roztargnieniu zapomniał włożyć ofiarę - dodaje ks. Izydorczyk.

  W niektórych parafiach problem z kopertami jest zupełnie inny.

  Księża z parafii pw. św. Rodziny w Łodzi obawiają się, że obawa przed koniecznością złożenia dobrowolnej przecież ofiary sprawi, iż duchowni zastaną zamknięte drzwi. Dlatego podkreślają w ogłoszeniach: "Bardzo prosimy, by niemożność złożenia ofiary pieniężnej nie stała się przyczyną rezygnacji ze spotkania z księdzem".

  Problem zawartości kopert najprościej rozwiązują mieszkańcy niektórych wiosek koło Warty: miejscowi bernardyni są obdarowywani... ptactwem domowym lub płodami rolnymi.  Jak dzielone są pieniądze?
  Parafianie wręczają księżom podczas kolędy z reguły od 20 do 30 zł. Decyzja o ich podziale zapada w diecezji lub archidiecezji. Ze statutów III synodu archidiecezji łódzkiej wynika, że kolędujący ksiądz ma prawo otrzymać 20 procent datków. Jeśli w parafii trwa budowa kościoła, podstawą dziennego uposażenia za kolędę jest równowartość trzech średnich tzw. stypendiów mszalnych (jedno to 20 - 30 zł). W diecezji łowickiej na potrzeby parafii trafia 60 proc. "kolędowego", 20 proc. przeznacza się na Wyższe Seminarium Duchowne w Łowiczu, a resztę na uposażenia księży. W archidiecezji częstochowskiej, która obejmuje południową część Łódzkiego, decyzja o przeznaczeniu datków z kolędy podejmowana jest na posiedzeniu komisji ekonomicznej na początku stycznia.

  - W zeszłym roku ustalono, żeby dla kolędujących księży przeznaczyć 50 procent zebranej kwoty, 30 procent przekazać na potrzeby parafii, a pozostałe 20 procent na remont Niższego Seminarium Duchownego w Częstochowie - informuje ks. Andrzej Kuliberda z częstochowskiej kurii.

  Sonda

  Czy uczniom należy zabronić korzystania z telefonów komórkowych w szkole?

  • tak (64%)
  • nie (36%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.