Wybierz region

Wybierz miasto

  Co sądządzimy o pomysłach ministra Giertycha

  Autor: (mj, mr)

  2007-02-10, Aktualizacja: 2007-02-10 02:00 źródło: Express Ilustrowany

  Minister edukacji Roman Giertych podpisał wczoraj rozporządzenie nakazujące umieszczenie w statutach szkół m.in. zasad korzystania z telefonów komórkowych oraz stosowania jednolitych strojów.

  Minister edukacji Roman Giertych podpisał wczoraj rozporządzenie nakazujące umieszczenie w statutach szkół m.in. zasad korzystania z telefonów komórkowych oraz stosowania jednolitych strojów.

  – Chciałbym, aby od 1 września we wszystkich szkołach obowiązywały stroje jednolite, a na lekcjach był zakaz korzystania z telefonów komórkowych – powiedział.

  Zapytaliśmy kilkoro pedagogów i rodziców, co sądzą na ten temat.

  Andrzej Kolasiński, dyrektor IX LO
  – Zakaz używania komórek na lekcjach już u nas obowiązuje. W sprawie stroju muszą wypowiedzieć się trzy gremia – uczniowie, rodzice, nauczyciele. Może w marcu przeprowadzimy referendum, czy i jakich strojów sobie życzą.

  Czesław Białkowski, dyrektor XXIX LO
  – Mamy taki zapis w statucie – nie wolno używać komórek na lekcji, ale na przerwie – proszę bardzo. Jednolity strój musi zostać poddany dyskusji. Z sondażu przeprowadzonego wśród młodzieży wynika, że pomysł ani nie zachwyca, ani nie budzi wielkiego oporu.

  Ewa Woch, mama 13-letniej Pauliny, uczennicy SP
  – Jestem z tego pokolenia, które nosiło fartuszki z białym kołnierzykiem. Teraz w gimnazjach trudno odróżnić uczennice od nauczycielek. Dzieci z ubogich rodzin, gorzej ubrane, są wyśmiewane.

  Jacek Świderski, ojciec 16-letniej gimnazjalistki Ewy i 13-letniej Ani, uczennicy SP
  – Starsza córka już nosi mundurek, nie jest to dla niej problemem. Uważam, że to dobry pomysł. Jednolity strój zwiększyłby dyscyplinę i autorytet szkoły. Poza tym uczniowie bardziej utożsamialiby się z miejscem nauki.

  Tomasz Cichowski, ojciec 12-letniej Aleksandry, uczennicy SP
  – Chodziłem w fartuszku i do dzisiaj to sobie chwalę. Myślę, że jednolity strój pomógłby zapewnić bezpieczeństwo, zwłaszcza w dużych szkołach. Wiadomo byłoby, kto jest ze szkoły, a kto nie.

  Jolanta Baryła, mama 17-letniej licealistki Agaty
  – To niedobry pomysł. Nie wspominam dobrze mojego stylonowego fartuszka. Rewia mody może trwać po wyjściu z szatni, jedna uczennica założy futro, a druga kurtkę z lumpeksu.

  Sonda

  Czy uczniom należy zabronić korzystania z telefonów komórkowych w szkole?

  • tak (64%)
  • nie (36%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.