Wybierz region

Wybierz miasto

  Chcą naprawić złe prawo

  Autor: (hod.)

  2007-01-22, Aktualizacja: 2007-01-22 07:31 źródło: Polska Dziennik Łódzki

  Po interwencji "Dziennika Łódzkiego" rzecznik praw obywatelskich Janusz Kochanowski skierował do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry wniosek o zainicjowanie zmian w przepisach o dziedziczeniu. W artykule pt.

  Po interwencji "Dziennika Łódzkiego" rzecznik praw obywatelskich Janusz Kochanowski skierował do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry wniosek o zainicjowanie zmian w przepisach o dziedziczeniu.

  W artykule pt. "Wnuczka zmarła zbyt późno" pisaliśmy o łodziance, która musiała oddać klucze od mieszkania córki, zięcia i trzyletniej wnuczki, zmarłych w wypadku samochodowym. Rodzice zginęli na miejscu, a trzyletnia Paulinka zmarła dwa dni później.

  Przez te dwa dni była jednak prawną właścicielką mieszkania jako spadkobierczyni rodziców. Tragiczny paradoks polegał na tym, że gdyby zmarła wraz z rodzicami, jej babcia odziedziczyłaby mieszkanie po córce. Po wnuczce nie mogła, bo takie są przepisy, mieszkanie z całym wyposażeniem przejął więc skarb państwa.

  Nasza redakcja również wystąpiła do ministra sprawiedliwości z prośbą o zajęcie się sprawą. - Mogę już powiedzieć, że minister uznał, iż trzeba w możliwie najszybszym czasie znowelizować prawo, tak by poszerzyć krąg osób dziedziczących - powiedziała nam Danuta Kuć-Głowacka z departamentu legislacyjno-prawnego Ministerstwa Sprawiedliwości.

  Z obietnicy złożonej "Dziennikowi Łódzkiemu" wywiązała się posłanka Katarzyna Piekarska (SLD) z Sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Spraw Człowieka. Na ręce Józefa Zycha, przewodniczącego Komisji Nadzwyczajnej ds. Zmian w Kodyfikacjach, złożyła propozycję nowelizacji kodeksu cywilnego.

  - Do pisma dołączyłam artykuł z "Dziennika Łódzkiego", który zainspirował mnie do działania - mówi posłanka. - Wyraziłam przekonanie, że ta nowelizacja zostanie przedłożona Sejmowi jako poselska inicjatywa ponadpartyjna.

  Panią Romę, bohaterkę naszego artykułu, ucieszyła wiadomość o perspektywie zmian w prawie. - Doskonale wiem, że prawo nie działa wstecz, więc zaproponowana nowelizacja mnie nie obejmie, ale pojawiła się ogromna szansa na to, że na innych nie spadnie takie dodatkowe cierpienie - mówi pani Roma.

  Sonda

  Czy uczniom należy zabronić korzystania z telefonów komórkowych w szkole?

  • tak (64%)
  • nie (36%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.